yt
ofpt
ofpt
bip

Limanowska SŁAZA„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"Tegoroczny festiwal 44. Limanowska Słaza odbędzie się w dniach od 22 do 25 listopada 2018 w tymczaswoej siedzibie Limanowskiego Domu Kultury - w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 4 w Limanowej przy ul. Reymonta 3!

Regulamin i formularze zgloszeń do pobrania poniżej.

Serdecznie zapraszamy !Limanowska SŁAZA to jedno z najważniejszych wydarzeń folklorystycznych w naszym regionie, które trwa nieprzerwanie od 43 lat i przyciąga tłumy entuzjastów kultury ludowej.


 

Limanowska SŁAZA to:
  • Prezentacja najcenniejszych i autentycznych wartości wyrażonych w muzyce, tańcach, gwarze oraz obrzędach i zwyczajach ludowych. Zachowanie ich dla przyszłych pokoleń.
  • Dokumentacja najcenniejszych wartości kultury ludowej tego regionu.
  • Również doskonalenie pracy instruktorów i kierowników grup – ponieważ po każdym koncercie konkursowym odbywają się prowadzone przez czteroosobowe jury omówienia programów z których uczestnicy dowiadują się co jest do poprawy, co jest niezgodne z tradycją, a co jest ich mocną stroną. Festiwal ten jest jednym z najstarszych festiwali folklorystycznych nieprzerwanie odbywających się w Małopolsce.
  • To ważne wydarzenie kulturalne całego regionu. W ciągu 4 dni festiwalu przez scenę domu kultury przewija się ponad 600 wykonawców występujących w zespołach regionalnych, kapelach, grupach śpiewaczych i obrzędowych oraz indywidualnie jako śpiewacy, gawędziarze, instrumentaliści. Artyści w wieku o kilku lat do kilkudziesięciu ( 80-90 lat). W ciągu tych 4 dni odbywają się prezentacje najcenniejszych autentycznych  wartości kultury ludowej powiatu limanowskiego. Laureaci w poszczególnych kategoriach określonych regulaminem otrzymują nagrody finansowe ufundowane przez organizatorów i sponsorów.
  • Skład Komisji oceniającej stanowią autorytety w dziedzinie etnografii, dialektologii, muzyki i choreografii. Oprócz prezentacji festiwalowych odbywają się ogólnopolskie warsztaty artystyczne dla instruktorów zespołów folklorystycznych, które cieszą się ogromną popularnością wśród tej grupy działaczy kultury w całym kraju. Warsztaty organizowane przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół” w Nowym Sączu  i skupiają od 34 lat w każdym roku około 100 instruktorów.
  • Program konkursowy jest uatrakcyjniany przez Kiermasz Produktów Regionalnych, Rękodzieła i Sztuki ludowej.
 
Jakościowe rezultaty są nieocenione. Cały festiwal - wszystkie 3 dni występów konkursowych jest rejestrowany przez MC Sokół od kilkudziesięciu lat – oznacza to, że od kilkudziesięciu lat powstaje unikatowy materiał dla kolejnych pokoleń, dla tych, którzy zajmują się folklorem i będą zajmować się w przyszłości. Powstaje bezcenna dokumentacja ruchu folklorystycznego w regionie.
Festiwal ma nie tylko charakter konkursowy, ale również edukacyjny. Po każdym koncercie konkursowym odbywają się omówienia prowadzone przez jury festiwalu – na którym omawiany jest występ każdego wykonawcy – jego dobre i złe strony wraz z uwagami na przyszłość – co należy poprawić.


Zdjęcia z poszczególnych edycji festiwalu w zakładce Galeria Zdjęć.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z poszczególnych edycji festiwalu na naszym kanale na YT.
 

 

Galeria zdjęć

PLIKI DO POBRANIA

O Limanowskim Domu Kultury