bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

„Jack Strong” w kinie Klaps od 21 lutego


Jego historia wciąż wzbudza kontrowersje. Jedni uważają go za bohatera inni za zdrajcę. Jak było naprawdę? Pewnie nie prędko się dowiemy, jednak możemy być pewni, że płk Ryszard Kukliński to postać niezwykła, którego życiorys idealnie nadaje się do pokazania na dużym ekranie. „Jack Strong” już od piątku w naszym kinie Klaps!
 
Pułkownik Ryszard Kukliński ma dostęp do najtajniejszych akt Układu Warszawskiego. Kiedy dowiaduje się o poufnych planach, które mogą doprowadzić do wybuchu III wojny światowej, postanawia działać. Podejmuje współpracę z CIA. Funkcjonując w samym środku systemu sowieckiego jest skazany na samotną walkę, o której nie może powiedzieć nawet własnej żonie. Jak długo będzie mógł działać za plecami KGB? Przekazując Amerykanom tajne dokumenty wie, że ryzykuje życiem. Nie tylko swoim, ale także swoich synów i żony. Kiedy           w walce o wolność zaryzykuje wszystko, wszystko może stracić.
 
Scenariusz filmu powstał przy współpracy z agentami CIA, a film nakręcono w trzech językach – polskim, angielskim i rosyjskim. W roli pułkownika Kuklińskiego zobaczymy Marcina Dorocińskiego (Róża, Obława, Drogówka), w postać Davida Fordena – oficera CIA, z którym Strong nawiązuje współpracę, wcielił się Patrick Wilson (Watchman. Strażnicy, Anioły w Ameryce, Prometeusz), żonę pułkownika zagrała Maja Ostaszewska (Katyń, Uwikłanie), jego synów Józef Pawłowski i Piotr Nerlewski, a agentkę CIA Dagmara Domińczyk (Kinsey, Hrabia Monte Christo). W pozostałych rolach zobaczymy zaś plejadę cenionych polskich i rosyjskich aktorów.
 
Pułkownik Ryszard Kukliński, będąc oficerem Ludowego Wojska Polskiego, współpracował z CIA pod pseudonimem Jack Strong. W latach 1971-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron tajnych dokumentów dotyczących wojsk Układu Warszawskiego, w tym planów użycia broni nuklearnej przez ZSRR. To było oczywiste, że pewnego dnia jego historia  doczeka się adaptacji na język filmu. Do pokazania losów polskiego szpiega potrzebny był ktoś kto potrafi utrzymać widza w napięciu, a kimś takim jest oczywiście Władysław Pasikowski, reżyser kultowy „Psów”. „Ja mam jedną misję. Moją misją jest opowiadanie ciekawych historii w zajmujący sposób i nic więcej” mówi reżyser filmu „Jack Strong”. Od piątku będziemy mogli sprawdzić czy Władysław Pasikowski sprostał swojemu zadaniu.
 
Zapraszamy!
 
Szczegółowy repertuar na stronie kina https://www.ldk.limanowa.pl/kino.
Czytajcie na temat świata filmu na www.fb.com/KlapsLimanowa.

 

Partnerzy