bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

OFF plus CAMERA w Twoim mieście – co na zakończenie festiwalu


Zbliża się zakończenie kolejnej edycji festiwalu OFF plus CAMERA. W ostatnich 3 dniach chcemy zaproponować 2 filmy i 2 transmisje spotkań z twórcami. Oto czego dokładnie mogą się państwo spodziewać.
 
„Casa Grande” – 9.05 godz. 19:00

Rio de Janeiro - miasto kontrastów. Z jednej strony luksusowe wille, prywatne szkoły i życie ponad stan, z drugiej fawele, trwanie na skraju ubóstwa oraz wszechobecna przemoc. 17-letni Jean należy do tego pierwszego świata. Wraz z rodzicami i młodszą siostrą zajmuje tytułowy „wielki dom”, mając do dyspozycji prywatnego szofera i dwie gosposie. Chłopak stoi na skraju dorosłego życia. Jest w ostatniej klasie liceum i wkrótce będzie musiał zadecydować o przyszłości. Tyle że dużo bardziej interesują go dziewczyny i nocne życie Rio. Poznaje pochodzącą z niższej klasy Luizę, zmagającą się na co dzień z problemami, które bohater zna tylko ze słyszenia. Znajomość ta zobrazuje mu hipokryzję jego najbliższych oraz pomoże zredefiniować system wartości. Fabularny debiut Fellipe Barbosy, choć ujęty w formułę coming-of-age movie, jest wyrazistą diagnozą problemów trawiących współczesną Brazylię. Reżyser boleśnie punktuje rasizm, społeczne nierówności i wiążący się z nimi problem dostępu do edukacji. W pierwszej kolejności krytykuje system, nie zaś bohaterów, na których spogląda raczej z sympatią. 

„Krytyka filmowa w dobie nowych technologii” – 10.05 godz. 19:00

Dyskusję poprowadzi Aaron Hillis, współpracownik "The Village Voice”, "Moviemaker” . W gronie panelistów - Miriar Bale ("NY Times"), Steve Dollar ("The Wall Street Journal”), Mark Adams ("Screen International" and "The Sunday Mirror") i Krzysztof Kwiatkowski.
Eksperci podzielą się swoją wiedzą na temat wymagań rynku i jego  konsumentów. Czy wszechobecność blogów krytyczno-filmowych wpływa na obniżenie poziomu oferowanej krytyki i czy “natychmiastowość” reakcji i opinii wymuszana przez krytyków w związku z narzędziami takimi jak Twitter nie odbija się negatywnie na procesie odbioru kina?

„10.000 km” – 10.05 godz. 20:00

10 000 kilometrów. Tyle dzieli Barcelonę od Los Angeles, a jednocześnie Sergiego od Alex. Plany, by założyć rodzinę, odłożone zostały o kolejny rok na rzecz zawodowej szansy, jaka otworzyła się przed kobietą. O związku na odległość zdecydowanie łatwiej jednak się mówi, niż rzeczywiście w nim funkcjonuje. Codzienną bliskość parze bohaterów zastępuje wymiana e-maili, a namiastką intymności stają się wideo-rozmowy na Skypie. Sergi i Alex starają się zachowywać tak, jakby wszystko było „po staremu”. Wspólnie gotują, tańczą, zaspokajają się. Każdy dzień to dla ich związku kolejna próba, a dzieląca ich przestrzeń uwiera coraz bardziej. Rodzą się frustracje, niedopowiedzenia, które trudno rozwiązać przez ekran komputera. Film Carlosa Marquesa-Marceta to kameralny, rozgrywający się jedynie we wnętrzach melodramat, rozpisany ledwie na dwa głosy. Chwilami wzruszający, ale zdecydowanie częściej przytłaczający obraz miłości w czasach… nowych technologii.

Film zdobył nagrody: SXSW Film Festival - Nagroda Specjalna dla Aktorskiego Duetu
 
„Camera-on” – transmisja spotkania z Andrzejem Wajdą i Jerzym Stuhrem – 11.05 godz. 19:00
 

Szczegółowy repertuar na stronie internetowej LDK https://www.ldk.limanowa.pl.
Czytajcie na temat świata filmu na www.fb.com/KlapsLimanowa.

 

Partnerzy