bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Premiera w kinie Klaps - „Karbala” na ekranie od 11 września!


Kino Klaps zaprasza na premierę jednego z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku. „Karbala” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza to film o polskich żołnierzach, oparty na autentycznych wydarzeniach, które miały miejsce w 2004 roku w irackim mieście Karbala.

 

Środek wojny w Zatoce Perskiej. 3 kwietnia 2004 roku do irackiego miasta Karbala przybywają pielgrzymi celebrujący święto Aszura. Niespodziewanie, w mieście pełnym ludzi, dochodzi do zamachów, które poprzedzają atak na strategiczny City Hall – siedzibę lokalnych władz i policji. Na placu boju pozostaje jedynie pozbawiona wsparcia garstka polskich i bułgarskich żołnierzy. Heroiczna postawa, determinacja i wola walki sprawiają, że polsko – bułgarska formacja nie tylko wygrywa bitwę, ale wychodzi z niej bez straty jednego żołnierza.

 

Scenariusz filmu jest inspirowany dwiema historiami zawartymi w zbiorze reportaży „Psy z Karbali” autorstwa Marcina Górki i Adama Zadwornego. Pierwsza to obrona City Hall, podczas powstania szyickiego w Karbali, którą przeprowadza kompania kapitana Kaliciaka. Druga to historia sanitariusza oskarżonego o tchórzostwo na polu walki i nieudzielenie pomocy rannemu podczas zasadzki, w którą wpada polski konwój.

 

Karbala” nie jest relacją, ale obrazem ukazującym doświadczenia polskich żołnierzy w Iraku” - jak podkreśla reżyser filmu.

 

W rolach głównych zobaczymy Bartłomieja Topę, Antoniego Królikowskiego, Hristo Shopova i Tomasza Schucharda.

 

Zapraszamy!

 

Szczegółowy repertuar oraz filmowe zapowiedzi na stronie internetowej LDK https://www.ldk.limanowa.pl.
Czytajcie na temat świata filmu na www.fb.com/KlapsLimanowa.


Partnerzy