bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Rusza OFF plus CAMERA – na początek „Bad Hair” i „O krok od sławy”


2 maja rozpoczęła się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego OFF plus CAMERA. Kina biorące udział w projekcie OFF plus CAMERA w Twoim mieście zaczynają wyświetlanie festiwalowych filmów od 3 maja. W sobotę na widzów czeka „Bad Hair”, a w niedzielę, 4 maja, „O krok od sławy”. Poniżej prezentujemy opisy obu produkcji.

 

Bad Hair - 3.05 godz. 19.00

Akcja filmu Mariany Rondón rozgrywa się w jednej z ubogich dzielnic Caracas. Dziewięcioletni Junior dorasta w niezbyt komfortowych warunkach. Jego matka nie może utrzymać żadnej pracy, a chłopiec pomaga jej nie tylko sprzątać w mieszkaniach zamożnych ludzi, ale i zajmować się małym bratem. Bohater ma burzę pięknych, kręconych włosów, ale za wszelką cenę usiłuje je wyprostować. Junior z tęsknotą spogląda na kobiece popgwiazdy, rzuca zalotne spojrzenia w stronę starszego o kilka lat chłopaka i nigdy nie gra ze swoimi rówieśnikami w piłkę. Jego jedyną towarzyszką jest dziewczynka z sąsiedniego bloku. Razem z nią słucha muzyki i spędza dnie na rozmowach o strojach. Coraz bardziej zaniepokojona  matka chłopca zaczyna stosować wobec niego ostre metody wychowawcze. Rondón tworzy subtelny portret dorastającego bohatera, którego seksualność nigdy nie zostaje wypowiedziana wprost przez niego samego. Posługując się niemal dokumentalnym stylem, przeprowadza ostrą krytykę sztywnych genderowych norm i pokazuje brutalne sposoby, na jakie świat dorosłych egzekwuje je od dzieci.

 

Film zdobył nagrody: MFF w San Sebastián - Złota Muszla, Nagroda Publiczności, FF w Salonikach - Nagroda FIPRESCI, Brązowy Aleksander, FF w Hawanie - Najlepszy Film

 

O krok od sławy - 4.05 godz. 19.00

Próżno szukać ich na plakatach czy w koncertowych zapowiedziach. Nazwiska pewnie też mogą niewiele mówić, ale głos… To już zupełnie co innego. Chórzystki i chórzyści. Z pozoru skryci na drugim planie, w rzeczywistości nierzadko stanowiący fundament kolejnych spektakularnych karier i wielkich przebojów. To im swój nowy dokument poświęca Morgan Neville, na chwilę chociaż wyciągając ich z cienia. Kolejne historie to dowód na to, jak przewrotna bywa muzyczna branża, a o tym, kto zrobi solową karierę, często decyduje zwykły łut szczęścia. Bo przecież nie brak talentu czy scenicznej charyzmy, która od bohaterek (i bohaterów) emanuje na każdym kroku. Film Neville’a to spojrzenie na  muzyczne (nie tylko) przemiany od drugiej, tej mniej znanej strony. Archiwalnym materiałom towarzyszą wywiady z „wielkimi” - Mickiem Jaggerem, Stevie Wonderem, Stingiem czy Bruce’em Springsteenem. Podobnie jak reżyser, oddają oni hołd, co prawda mniej znanym, ale wcale nie mniej uzdolnionym artystom.

Film zdobył nagrody: Oscar - Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny, Independent Spirit Awards - Najlepszy Dokument, IDFA - Nagroda Publiczności dla Dokumentu Muzycznego, MFF w San Francisco - Nagroda Publiczności

 

Szczegółowy repertuar na stronie internetowej LDK https://www.ldk.limanowa.pl.
Czytajcie na temat świata filmu na www.fb.com/KlapsLimanowa.

 
Partnerzy