bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

„Sobibór” od 18 maja w kinie Klaps


Kino Klaps w Limanowej zaprasza do obejrzenia filmu opowiadającego historię buntu w nazistowskim obozie zagłady Sobibór, który był jedyną w czasie II Wojny Światowej udaną akcją na taką skalę. „Sobibór” od 18 maja w kinie Klaps.


14 października 1943 roku wybuchł bunt w obozie zagłady w Sobiborze. 600 więźniów podjęło próbę ucieczki. Wycieńczenie, stanęli naprzeciw 150 uzbrojonych strażników. Po krwawej walce z obozu uciekło blisko 200 osób. 42 doczekały końca wojny.

„Sobibór” opowiada historię ostatnich tygodni przed powstaniem oraz samego buntu. Do obozu trafia Aleksander Peczerski, pułkownik armii radzieckiej schwytany na froncie wschodnim. Szybko staje się jasne, że jedynym sposobem na uniknięcie pewnej śmierci jest ucieczka z obozu. Po nieudanej próbie podjętej przez małą grupę osadzonych, komendant obozu podejmuje decyzję – za każdego więźnia, który spróbuje uciec, zabity zostanie jeden z pozostałych.

Peczerski staje na czele konspiracji, której celem jest ucieczka wszystkich osadzonych. Utrzymanie planu w tajemnicy okazuje się trudniejsze, niż się wydawało, a postawa Peczerskiego przyciąga coraz więcej uwagi.

Nazistowski obóz zagłady w Sobiborze, położony na linii kolejowej Chełm – Włodawa zaczął funkcjonować w kwietniu 1942 roku. Obóz został utworzony w ramach akcji „Reinhardt”.

Liczbę ofiar obozu zagłady w Sobiborze szacuje się na 200 tysięcy osób. Tym, co wyróżniało Sobibór na tle innych obozów zagłady, był fakt, że o wiele częściej kierowano do niego transporty z różnych państw Europy – Holandii, Rosji, Francji, Czech, Słowacji, Austrii i Ukrainy.

Przywódca buntu w obozie zagłady Sobibór, Aleksander Peczerski, po wojnie był represjonowany. Jego przymusowa praca w obozie została uznana w ZSRR za zdradę i został osadzony na kilka miesięcy w więzieniu. Przez wiele lat nie mógł znaleźć pracy. A gdy został wezwany w charakterze świadka na proces Norymberski, dotyczący nazistowskich zbrodni w Sobiborze, władze Związku Radzieckiego nie udzieliły mu pozwolenia na wyjazd. Dopiero w 2013 roku, przeszło dwadzieścia lat po śmierci, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej.
 

Bilety można nabyć w kasie kina Klaps jak również za pośrednictwem strony internetowej www.ldk.limanowa.pl.

Zobacz jak wygląda nowa sala kinowa https://www.ldk.limanowa.pl/nwm/1324/kino-klaps-otwarte-w-nowym-miejscu-zapraszamy-na-ulice-lososinska-23-w-limanowej

Zapraszamy!

Partnerzy