bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

„Teatr na wielkim ekranie” – spektakle londyńskiego National Theatre w kinie Klaps


Kino może służyć nie tylko wyświetlaniu filmów, ale i transmitowaniu różnych innych wydarzeń kulturalnych. Tej wiosny, kino „Klaps” chce pokazać związki kina z teatrem, a uczyni to dzięki retransmitowaniu spektakli z londyńskiego Królewskiego Teatru Narodowego.

Royal National Theatre (Królewski Teatr Narodowy) w Londynie, znany powszechnie jako National Theatre, jest kulturalną wizytówką Wielkiej Brytanii. Historia tej narodowej sceny Anglii sięga połowy XIX wieku, ale National Theatre w obecnym kształcie zaczął funkcjonować dopiero ponad sto lat później. W 1963 roku dał swoją pierwszą premierę – „Hamleta” Williama Shakespeare’a. W postać duńskiego królewicza wcielił się Peter O’Toole. Pierwszym dyrektorem artystycznym został Sir Laurence Olivier, znany aktor i reżyser teatralno-filmowy, określany mianem największego aktora szekspirowskiego swojej epoki. Jako scena narodowa National Theatre ma w swoim repertuarze przede wszystkim klasykę rodzimą (zwłaszcza dzieła Shakespeare’a), a także obcą i dramaty współczesne. W jednym sezonie daje ponad tysiąc przedstawień dla ponad pół miliona widzów (nie licząc tych, którzy zasiadają w salach kinowych).

Pierwszą transmisją HD (przekaz LIVE) przedstawienia z cyklu „National Theatre Live” („NT Live”) był pokaz „Fedry”, klasycystycznej tragedii Jeana Racine’a. W postać tytułową wcieliła się Helen Mirren, laureatka Oscara za rolę Elżbiety II w filmie „Królowa”. Miało to miejsce w 2009 roku. Transmisja ta zgromadziła przed ekranami kin ponad 50.000 widzów. Dziś przedstawienia brytyjskiej sceny narodowej transmitowane i retransmitowane są do kilkuset miast świata.

Kino „Klaps” postanowiło dołączyć do tego grona i od 15 maja, co dwa tygodnie, zaprezentuje państwu 4 sztuki, z których każda będzie na swój sposób wyjątkowa, a wybitne role znanych brytyjskich aktorów dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń.

U nas również wszystko zacznie się od Helen Mirren, gdyż na początek chcemy państwa zaprosić na spektakl „Audiencja” z jej udziałem, w którym brytyjska laureatka Oscara, ponownie wciela się w postać angielskiej królowej, Elżbiety II.

Retransmisja tej sztuki, jak i wszystkie pozostałe, odbędzie się w Sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury. Bilety w cenie 17 zł będzie można nabyć w kasie kina przed seansami. Szczegółowe informacje dotyczące repertuaru na plakacie.
 
ZAPRASZAMY!
 
Szczegółowy repertuar na stronie internetowej LDK https://www.ldk.limanowa.pl.
Czytajcie na temat świata filmu na www.fb.com/KlapsLimanowa.

Partnerzy