bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

„Witaj w klubie” w kinie Klaps od 4 kwietnia


Jeden z najbardziej nagradzanych filmów tego roku już od piątku w kinie Klaps. „Witaj w klubie” Jeana – Marca Vallée to nie tylko poruszający film o walce z chorobą, ale przede wszystkim prawdziwa historia człowieka, który chce za wszelką cenę żyć.
 
Ron żyje z dnia na dzień. Pali jak smok, lubi bourbon, kobiety i rodeo. Nic ponad szybkie i proste przyjemności. Wiadomość o tym, że jest nosicielem wirusa HIV to dla niego szokujący wyrok, z którym nie chce się pogodzić. Tym bardziej, że w jego środowisku ta choroba kojarzy się wyłącznie z homoseksualistami, a on nim nie jest. Jedzie do Meksyku, z którego zamierza szmuglować zakazane w USA leki. Po powrocie niespodziewanie zdobywa sojusznika w osobie queerowego transseksualisty. Ten pozornie niedobrany duet wspólnie zaczyna prowadzić klub, w którym inni szukają ratunku.     
 
Ron to człowiek daleki od ideału, jednak z ogromną siłą charakteru. Matthew McConaughey, który wciela się w jego rolę „oddał zarówno szorstkość, jak i prawdziwy urok tej postaci. Balansuje na tej linie wprost mistrzowsko. (…) Jest przejmujący, ale to niezwykłe, ile humoru udało mu się przemycić do opowieści o człowieku znajdującym się w takiej sytuacji” (Hollywood Reporter). Film nie jest jednak popisem jednego aktora – „ukrytą głębię zawdzięcza obsadzie drugoplanowej (…), dał szansę Jennifer Garner na jej najlepszą rolę od czasów Juno i tchnął nowe życie w karierę Jareda Leto” (The Telegraph). Nic więc dziwnego, że obaj aktorzy otrzymali za swe kreacje Oscara oraz Złote Globy.
 
Ron Woodroof, którego życie opisuje film „Witaj w klubie” zmarł na AIDS we wrześniu 1992 roku. Siedem lat wcześniej usłyszał, iż zostało mu 30 dni życia. Co ciekawe miesiąc przed śmiercią Woodroofa, scenarzysta Craig Borten przyjechał z Los Angeles do Dallas w Teksasie, by go poznać i rozpocząć pracę nad filmem o losach Rona. Ostatecznie „Witaj w klubie” trafił na ekrany 20 lat później. Ale historia w nim opowiedziana nie straciła nic na aktualności i ważności.
 

Zapraszamy!
 

Szczegółowy repertuar na stronie internetowej LDK https://www.ldk.limanowa.pl.
Czytajcie na temat świata filmu na www.fb.com/KlapsLimanowa.

 

Partnerzy