bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

25. Święto Dzieci Gór na scenie Dni Limanowej 2017


29 lipca (sobota) na scenie Dni Limanowej 2017 wystąpią zespoły biorące udział w 25. Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. Koncert zespołów z Meksyku i Podhala będzie otwierał tegoroczne Dni Limanowej, które rozpoczną się o godz. 17:00 na scenie na placu przed Limanowskim Domem Kultury.


Jedną z ważnych części programu Święta Dzieci Gór są koncerty w regionie. Dzięki temu, nie tylko Nowy Sącz może być sceną festiwalu, ale również okoliczne miejscowości, do których przejeżdżają zaproszone na festiwal zespoły.

W tym roku Limanowa będzie gościć zespół z Meksyku „Ballet Folclorico Infantil Coahuila” oraz zespół z Bukowiny Tatrzańskiej „Mali Wiyrchowianie”. Na scenie nie zabraknie żywiołowych tańców i przyśpiewek, a publiczność będzie miała okazję nie tylko poznać kulturę odległego Meksyku, ale i podziwiać bogactwo strojów i tradycji niedalekiego Podhala.


„Ballet Folclorico Infantil Coahuila” został powołany do życia w 1983 roku przy Szkole Podstawowej im. Józefy Ortiz de Domínguez w Saltillo – stolicy stanu Coahuila leżącego przy południowej granicy Stanów Zjednoczonych. To właśnie w tym stanie leży Santiago de Tequila, miasto, w którym narodził się rozsławiony na całym świecie napój. Jest to także kraina zespołów mariachi, charros (meksykańskich kowbojów) oraz meksykańskiego tańca narodowego – jarabe tapatío.Motywacją przyświecającą założycielom zespołu było reprezentowanie instytucji podczas publicznych i prywatnych wydarzeń o randze regionalnej, krajowej i międzynarodowej. Podczas sobotniego koncertu będziemy miali okazję zobaczyć danza de Concheros (jedną z najważniejszych form wyrażania meksykańskiej religijności, z wykorzystaniem takich symboli jak obraz Matki Bożej z Guadalupe, trójkolorowa flaga państwowa, pierzasty wąż Quetzalcoatl oraz Jakub Większy Apostoł), sones del estado de Nayarit (wiązankę tańców ze stanu Nayarit z typowymi, ekstrawaganckimi i trzepoczącymi ‘faldeos’ oraz zręcznością tancerzy władających maczetami), tańce ze stanu Michoacán (las Iguiris – taniec kobiecy, danza de los Viejitos – taniec staruszków, a także danza del pescado – taniec ryb), tańce ze stanu Jalisco ukazujące najbardziej typowe dla meksykańskiego folkloru brzmienia.

Kierownikiem i choreografem zespołu jest Nemesio López Saucedo, a kapeli przewodzi Carlos Ivan Aguilera. Widownia usłyszy dźwięki trąbki, skrzypiec, guitarronu (akustycznej gitary basowej), vihueli (gitary o wysokim stroju), gitary oraz huēhuētl (pionowego, rurowego bębna azteckiego pochodzenia).

Początki „Małych Wiyrchowan”, zespołu działającego przy Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej sięgają lat 30-tych XX wieku, a obecną nazwę przyjął on pod koniec lat 70-tych. W skład zespołu wchodzi około 50 dzieci uczących się tańca i śpiewu Skalnego Podhala, gdzie tradycyjny strój, muzyka, taniec, śpiew, budownictwo, czy rękodzieło ludowe nie są reliktami przeszłości, lecz elementami codziennego żywobycia.Na festiwalu zespół zaprezentuje gry i zabawy dziecięce z towarzyszeniem śpiewu, muzyki i tańca. Po skończonych pracach gospodarskich i polowych (zbieraniu grzybów, borówek, pasieniu gęsi i krów) dzieci spotykają się w umówionym miejscu – na polanie, gdzie chłopcy znoszą drewniane zabawki. Do dzieci dołączają młodzi muzykanci, podgrywając im do tańca. Dzieci wracają do domów dopiero po wysłuchaniu opowieści jednego z rodziców, który daje tym samym wyraz swojemu niezadowoleniu na widok pociech oddających się zabawie o tak późnej porze.

Kierownikiem zespołu jest Agnieszka Koszarek, która wraz z Januszem Łukaszczykiem pełni również funkcję choreografa zespołu. Kapeli przewodzi Jan Kuchta.
 

Festiwal Święto Dzieci Gór, który od 1992 roku jest nieprzerwanie organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, w swoich założeniach nawiązuje do przesłanek programowych ŚWIĘTA GÓR - przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego - pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich. Obecnie, poprzez oryginalne założenia programowe, wyróżniające festiwal nowosądecki spośród innych imprez dziecięcych o podobnym charakterze, stał się on wydarzeniem, którego znaczenie wykracza daleko poza samą ochronę i prezentację ludowej kultury.

Limanowski Dom Kultury, dzięki owocnej współpracy z MCK Sokół, w ramach festiwalu corocznie ma zaszczyt gościć dziecięce zespoły folklorystyczne nie tylko z Polski, ale również z zagranicy.


Dni Limanowej 2017 potrwają do 30 lipca. Gwiazdami wydarzenia będą zespół „Varius Manx & Kasia Stankiewicz”, „Sorry Boys”, „Baciary”, „Turnioki” i „Jahbestin”.

Organizatorami Dni Limanowej 2017 są Burmistrz Miasta Limanowa oraz Limanowski Dom Kultury.

Partnerami medialnymi wydarzenia są: Radio RDN Nowy Sącz, portal Limanowa.in, Gazeta Krakowska, TV28.

Sponsorami Dni Limanowej 2017 są: Gold Drop Sp. z o.o., MIKA Centrum Zaopatrzenia Przemysłu, Emiter Sp. J., PPHU Uchacz Sp.J., SPAR

Szczegóły i program Dni Limanowej 2017 na plakacie oraz stronach: www.ldk.limanowa.pl, www.fb.com/LimanowskiDomKultury,


ZAPRASZAMY!

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy