bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

45. "Limanowska Słaza" - kto oceni artystów tegorocznego festiwalu?


45. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” to przegląd artystów ludowych z całego powiatu limanowskiego. Zespoły, muzyków, śpiewaków i gawędziarzy oceniać będzie pięcioosobowa komisja, w skład której wchodzić będą autorytety z dziedziny etnografii, muzyki, choreografii czy dialektologii.

W skład Komisji Konkursowej wejdzie etnomuzykolog - dr Bożena Lewandowska. Jest absolwentką studiów muzykologicznych w Instytucie Muzykologii UJ. Tam też uzyskała stopień doktora na podstawie dysertacji Folklor muzyczny polskiej Orawy. Charakterystyka właściwości i problem diachronii. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z etnomuzykologii obejmujące tradycyjne kultury muzyczne Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Jej badania naukowe koncentrują się na muzyce ludowej polskich Karpat. Interesuje się też folklorem miejskim i muzyką folkową.

W komisji zasiądzie również choreografka - Lidia Czechowska. Wieloletnia choreograf Zespołu Pieśni i Tańca "Lachy", "Dolina Dunajca" czy Zespołu Regionalnego "Mystkowianie". Autorka publikacji dotyczących tańców lachowskich czy spiskich takich jak "Tańce polskiego Spisza". Współpracowała z Limanowskim Domem Kultury przy realizacji filmu "Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko-orawskiego", w którym udzieliła komentarzy na temat tańców lachowskich.

Członkiem jury, który także będzie oceniać artystów w dziedzinie muzyki będzie Jadwiga Adamczyk - główny instruktor ds. muzyki ludowej, Kierownik Sekcji Dziedzictwa Kulturowego w MCK „Sokół” w Nowym Sączu. Jest m. in. odpowiedzialna za Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce, warsztaty instruktorskie przy Święcie Dzieci Gór czy Kongres Kultury Regionów. Z „Limanowską Słazą” związana od lat dzięki organizacji przy festiwalu Ogólnopolskiego Seminarium Folklorystycznego. W 2016 roku została odznaczona przez Zarząd Województwa Małopolskiego Medalem POLONIA MINOR.

Benedykt Kafel - wybitny etnograf, będzie oceniał artystów pod względem zgodności ich występów z tradycyjnym wykorzystaniem elementów ich regionalnej kultury. Od 1976 roku związany jest z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Nowym Sączu, przekształconym w Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”. Przez 24 lata kierował Działem Folkloru i Sztuki Ludowej. Doprowadził do powstania archiwum zasobów kulturowych regionu w zakresie folkloru i sztuki. Sprawuje opiekę nad twórcami współczesnej kultury ludowej w zakresie konsultacji merytorycznych, doskonalenia warsztatowego artystów i kadry instruktorskiej zespołów folklorystycznych oraz pomocy w działaniach organizacyjnych. Dba o twórczy rozwój regionalnego dziedzictwa, o przekaz pokoleniowy, świadome i zgodne z tradycją wykorzystanie elementów regionalnej kultury, zabiega o upowszechnienie i promocję artystycznych dokonań w dziedzinie sztuki ludowej i folkloru. Za dotychczasową działalność został uhonorowany m. in. Nagrodą im Jędrzeja Cierniaka, Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Sztuki oraz Brązowym Krzyżem Zasługi.

Skład jury dopełnia dr Artur Czesak - dialektolog i leksykograf. Zajmuje się leksyką i frazeologią współczesnego dyskursu publicznego, obecnymi tam innowacjami formalnymi i semantycznymi w świetle normy językowej oraz zmianami roli i sytuacji dialektów (zwłaszcza śląskiego i gwary podhalańskiej) na tle podobnych procesów w innych krajach słowiańskich. Jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i doktorem nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa. Jest jurorem licznych festiwali folklorystycznych i konkursów gawędziarskich jak Sabałowe Bajania, Druzbacka czy Lachoskie Godonie. Jest wykładowcą w Katedrze do Badań nad Przekładem i Komunikacją Międzykulturową na Wydziale Filologicznym UJ, konsultantem ds. pisowni publikacji gwarowych wielu regionów, wykładowcą III edycji Studium Folklorystycznego w MCK „Sokół”, redaktorem, korektorem, blogerem.
 

Przypominamy, że 45. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza” rozpocznie się 28 listopada o godz. 14:00 i potrwa do niedzieli (1 grudnia) kiedy to o godz. 15:00 poznamy zwycięzców.


45. Festiwal Folklorystyczny Limanowska Słaza uzyskał wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzące z Funduszu Promocji Kultury.

Gospodarzem Festiwalu jest Burmistrz Miasta Limanowa.

Organizatorem „Limanowskiej Słazy” jest Limanowski Dom Kultury.

Patronat Honorowy nad festiwalem objęli: Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Władysław Bieda Burmistrz Miasta Limanowa.

Festiwal wspierają Starostwo Powiatowe w Limanowej, Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” oraz wójtowie gmin powiatu limanowskiego.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Kraków, Radio RDN Nowy Sącz, Gazeta Krakowska, TV28, Limanowa.in

Sponsorami festiwalu są: TYMBARK - MWS SP. Z O.O. SP.K. oraz MROŻEK WILHELM ELEKTRICAL Zakład Elektroinstalacyjny, Usługi Budowlane

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy