bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Akordeon z bandoneonem zabrzmiały solo i w duecie – za nami XXI Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej


24 sierpnia w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej miał miejsce drugi koncert XXI Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Akordeon i bandoneon zabrzmiały solo i w duecie dzięki wirtuozerii dwóch znakomitych muzyków: Klaudiusza Barana i Rafała Grząki.


Podtrzymując ponad dwudziestoletnią tradycję Limanowski Dom Kultury przygotował kolejną edycję Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej. W dwa wakacyjne wieczory miłośnicy muzyki klasycznej mieli okazję spotkać się z renomowanymi artystami, i być uczestnikami wydarzenia, któremu szczególnego klimatu nadaje z roku na rok odzyskująca swój pierwotny blask, monumentalna limanowska świątynia.


W ubiegły piątek, 24 sierpnia, wnętrza Bazyliki wypełniły dźwięki dwóch instrumentów: akordeonu i bandoneonu – niezwykle rzadko spotykanego na koncertowej scenie w Polsce. Klaudiusz Baran, rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Rafał Grząka, prodziekan Wydziału Instrumentalnego tejże uczelni wykonali transkrypcje dzieł organowych Johanna Sebastiana Bacha czy Leona Boëllmanna, a także słynne kompozycje na akordeon Astora Piazzolli i Władysława Zołotariewa.


Długie owacje na stojąco, bisy i gratulacje od widzów na zakończenie koncertu, tylko potwierdziły słowa wypowiedziane na wstępie przez ks. prałata dr Wiesława Piotrowskiego, że muzyka daje nie tylko radość i przyjemność, ale może także prowadzić do refleksji, a w połączeniu z niezwykłym wnętrzem limanowskiej świątyni dać szczególne poczucie piękna.


Galeria zdjęć z koncertu na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/262/xxi-letnie-koncerty-muzyki-organowej-i-kameralnej---solo-i-w-duecie


Pierwszy koncert miał miejsce 27 lipca. Wówczas na pozytywie - przenośnych organach, zagrał Ireneusz Wyrwa zabierając słuchaczy w muzyczną podróż przez barokową Europę.


Honorowy patronat nad festiwalem sprawował proboszcz parafii MB Bolesnej w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa mgr inż. Władysław Bieda. Kierownictwo artystyczne spoczywało w rękach prof. Ireneusza Wyrwy, który jak zawsze poprzez słowo wiążące wprowadzał nas w świat muzyki.


Od dwudziestu lat wydarzenie organizuje Limanowski Dom Kultury.


Sponsorami wydarzenia byli Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Restauracja "Siwy Brzeg".

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy