bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Aktorzy Teatru „Co się stało?!” w XXII Jesiennym Festiwalu Teatralnym w Nowym Sączu


Marcin Król i Patryk Lupa – na co dzień aktorzy Teatru „Co się stało?!” działającego przy Limanowskim Domu Kultury wystąpią w spektaklu „Gałązka rozmarynu” podczas XXII Jesiennego Festiwalu Teatralnego.

Akcja spektaklu rozgrywa się na początku sierpnia 1914 r., w niedalekiej odległości od Placu Katedralnego. Cukierenka, kilka stolików. Właściciel Słowikowski krząta się między stolikami. W tle słychać dzwony katedralne... W tym czasie rozpoczyna się formowanie pierwszej kompanii kadrowej. Przybywają ochotnicy ze wszystkich stron podzielonego zaborem kraju. Między bohaterami ujawnia się wiele różnic, jednak łącząca ich wiara w sens walki o niepodległą i sprawiedliwą Polskę oraz gotowość do największych poświęceń, staje się silnym impulsem do działania.

„Gałązka rozmarynu” jest popularno-historycznym widowiskiem o formowaniu i pierwszych wojennych doświadczeniach Legionów Polskich. Autorem sztuki był Zygmunt Nowakowski (1891 – 1963) – aktor, reżyser, dyrektor krakowskiego Teatru im. J. Słowackiego, krytyk teatralny, dramaturg, powieściopisarz, wreszcie znakomity felietonista, w młodości także związany z Legionami.

„Gałązka rozmarynu” to przedstawienie, którego premiera miała miejsce w listopadzie 2015 roku. Obecna odsłona jest wznowieniem, przygotowanym specjalnie w związku z obchodzoną właśnie setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Widowisko zrealizowane przez Teatr Robotniczy im. B. Barbackiego z Nowego Sącza, w którym udział bierze blisko 40 aktorów, w tym Marcin Król oraz Patryk Lupa jest hołdem dla genezy oraz narastania dążeń niepodległościowych w społeczeństwie polskim, z uwzględnieniem wszelkich różnic politycznych, obyczajowych, społecznych a nawet językowych. „Gałązka” służy również budowaniu mitu, legendy marszałka Piłsudskiego, chociaż sam Naczelnik nie bierze bezpośredniego udziału w akcji dramatu.

Pokaz spektaklu będzie miał miejsce 14 października 2018 o godz. 18:00 w Sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury przy al. Wolności 23 w Nowym Sączu.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy