bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

„Betlejem” - nowa kompozycja w wykonaniu Limanowskiej Orkiestry Kameralnej


9 grudnia 2018 roku w scenerii stylowej chaty położonej w pobliżu Łysej Góry - Jasicówki - odbyło się prawykonanie utworu "Betlejem" skomponowanego przez Sebastiana Szymańskiego. Utwór wykonała między innymi Limanowska Orkiestra Kameralna działająca przy Limanowskim Domu Kultury z towarzyszeniem solistki Sylwii Zelek oraz Szalowskiego Zespołu Wokalnego, zespół regionalny Limanowianie na instrumentach pasterskich pod kierownictwem Jacka Smagi, całością dyrygowała Maria Dziedzic.


Myśl o napisaniu utworu związanego z tematyką Świąt Bożego Narodzenia zrodziła się pod koniec sierpnia 2018 roku. Potrzebowałem tekstu, który będzie związany z regionem - limanowszczyzną - i jednocześnie będzie zawierał wymiar teologiczny. Dzięki pomocy Leszka Mordarskiego taki tekst się znalazł - napisał go 14 września 2018 roku Zbigniew Wrona. Po zapoznaniu się z tekstem - jego rytmem i dramaturgią - uznałem, że napiszę do niego muzykę, w której nośnikiem słowa stanie się dialog głosu solowego - mezzosopranu - z kameralnym chórem, a orkiestra będzie stanowić rolę służebną. Istotne stało się dla mnie również wplecenie akcentu ludowego w postaci implikacji palet dźwiękowych kreowanych przez instrumenty zespołu regionalnego - trombity, fujarki i dzwonki pasterskie - na tle wzrastającej dynamicznie faktury brzmieniowej umiejscowionej w tremolo smyczków z charakterystycznym finalnym akordem.
Prawykonanie utworu odbyło się w Jasicówce 9 grudnia 2018 roku.
Dedykuję go autorowi tekstu, wszystkim wykonawcom oraz mieszkańcom ziemi limanowskiej.
- mówi autor utworu i kierownik artystyczny Limanowskiej Orkiestry Kameralnej, Sebastian Szymański.


Nagranie utworu „Betlejem” do słów Zbigniewa Wrony miało miejsce przy współudziale Limanowskiej Orkiestry Kameralnej oraz zespołu regionalnego „Limanowianie” i było współfinansowane przez Limanowski Dom Kultury, jednostkę która również patronuje obydwu zespołom.
Partie solowe w utworze wykonała Sylwia Zelek, a towarzyszył jej Szalowski Zespół Wokalny. Całością dyrygowała Maria Dziedzic.


Cieszymy się, że jako instytucja kultury Miasta Limanowa możemy współfinansować takie projekty – mówi Magdalena Szczygieł – Smaga Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury – również dzięki współpracy LDK i kompozytora Sebastiana Szymańskiego powstała Limanowska Orkiestra Kameralna, która z dużymi sukcesami działa od ponad dwóch lat, orkiestra to projekt dzięki któremu nie tylko muzycy amatorzy mogą wyrazić się artystycznie, ale też dzięki któremu nasz region korzysta z ogromnego talentu Pana Sebastiana Szymańskiego, który jakiś czas temu postanowił tutaj zamieszkać.

 


TEKST UTWORU

Co to za światło, jak słońce nocy,
co to za gwiazda tak płonie
na firmamencie nieba Judei
zamkniętym wciąż nieboskłonie?

Co to za światło, jak słońce nocy,
co to za gwiazda tak świeci?
Zda się wypali ciemności oczy,
ze zmazy grzechu uleczy.

Czyjeż trombity od stoków słychać
w tym miejscu i o tej porze?
Grzmią na nadejście Trójjedynego?
Spełnienie się planów Bożych?

Czyjeż to kroki słychać z oddali,
dzwoneczki, co srebrem brzęczą?
To aniołowie światło przynoszą
w Betlejem ludzkiego serca.

Niech w nim na nowo Bóg się narodzi,
by się proroctwo spełniło,
aby nastała nam pełnia czasu,
wiara, nadzieja i miłość.

Ref.
Dzwońcie dzwoneczki, flety, trombity,
skrzypce zagrajcie pieśń nową,
bo pośród nocy w judzkim Betlejem
zrodziło się Boże Słowo!

Dzwońcie dzwoneczki, flety, trombity,
skrzypce zagrajcie pieśń nową!
W promieniach światła, w Betlejem serca,
wciąż rodzi się Boże Słowo!


Limanowa 14.09.2018 r.
Z. K. Wrona

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy