bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Bogurodzica zabrzmi w limanowskiej BazyliceW najbliższy piątek, 14 sierpnia, w przededniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zapraszamy na drugi koncert XXIII Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, poświęcony muzyce o tematyce maryjnej.

Wnętrza limanowskiej Bazyliki wypełnią dźwięki XIV i XV-wiecznego repertuaru o tematyce maryjnej, w opracowaniach wokalnych i wokalno-instrumentalnych, w wykonaniu zespołu Jerycho pod dyrekcją Bartosza Izbickiego. Zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego wykona m.in. Bogurodzicę w wersji krakowskiej z XV w. Salve, sancta Parens z początku XVI w. czy Stabat Mater dolorosa.

Zespół JERYCHO wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół motetów, tropów i sekwencji JERYCHO urzeczywistnia wizję żywej tradycji śpiewu praktykowanej do XIX wieku. Zespół zadebiutował w 2014 roku i od tej pory prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i za granicą (Czechy, Węgry, Litwa, Austria). W 2018 roku miała miejsce premiera albumu Surgit Leo fortis, będącego wizją praktyki muzykowania późnośredniowiecznych bractw z Polski i Czech. W tym samym roku – na 100-lecie odzyskania niepodległości – zespół wydał płytę Bogarodzica. Oba albumy zostały płytami numeru czasopisma „Ruch Muzyczny” (nr 1/2019). W 2019 roku zespół wydał album Golgotha z pieśniami wielkopostnymi, a na zamówienie festiwalu Misteria Paschalia wykonał liturgicznie trzygodzinne nabożeństwo Ciemnej Jutrzni w Wielki Piątek. W grudniu 2019 miała miejsce premiera albumu 966, który zespół nagrał z udziałem Marcela Pérèsa.  


Kierownikiem artystycznym zespołu i jego założycielem jest Bartosz Izbicki - muzykolog i organista, uczeń ks. prof. Jerzego Pikulika i Marcela Pérèsa. Od przeszło 20 lat zajmuje się polską tradycją chorału, monodii liturgicznej i pieśni nabożnej, realizując swoją wizję muzyki sakralnej – zakorzenionej w tradycji i jednocześnie atrakcyjnej dla współczesnego słuchacza.

Tradycyjnie słowo wstępne przed koncertem i wprowadzenia do poszczególnych utworów dokona kierownik artystyczny wydarzenia Ireneusz Wyrwa.

Czeka nas wyjątkowa uczta muzyczna, która rozpocznie się po Mszy św. wieczornej, ok. godz. 18:45.

 

W związku z obowiązującym stanem epidemii w naszym kraju, podczas koncertu obowiązują ograniczenia z tym związane: nakaz zakrywania ust i nosa oraz zachowanie dystansu społecznego (2 m).

XXIII Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawuje niezmiennie proboszcz parafii MB Bolesnej w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Mieczysław Uryga Starosta Limanowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda. Kierownictwo artystyczne spoczywa w rękach prof. Ireneusza Wyrwy, który jak zawsze poprzez słowo wiążące wyjaśni meandry wykonywanych utworów.

Współpraca redakcyjna: RMF Classic.

Koncerty wspierają: Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Karczma Matras.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: radio RDN Nowy Sącz, portal Limanowa.in, telewizja internetowa TV28.

Od dwudziestu dwóch lat wydarzenie organizuje Limanowski Dom Kultury.


WSTĘP WOLNY!

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy