bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

"Czas na folklor" - podsumowanie projektu


Wspólnym odśpiewaniem hymnów narodowych Polski i Ukrainy rozpoczął się koncert podsumowujący realizację projektu pt.”Czas na folklor”, który realizowany był z programu unijnego Erasmus+.
Po uroczystym powitaniu gości swoje umiejętności zaprezentowali uczestnicy projektu Miłośnicy Zespołu Tańca Ludowego „SANOK” z Sanockiego Domu Kultury oraz z Stowarzyszenia NGO WHITE ROTUNDE z Połtavy.

Zgromadzona publiczność miała możliwość zobaczyć przepięknie wyreżyserowany pokaz taneczny. Prawie 50 tancerzy w autentycznych strojach ludowych przy akompaniamencie muzyki zaprezentowało polskie tańce narodowe: poloneza, lipkę, mazura, kujawiaka, krakowiaka oraz tańce ukraińskie: horowod, jechały kozaki, kazaczoka, pleskacza, wayliczki, pidkiwoczki. Strona ukraińska zaprezentowała również krótki program muzyczny. Nie zabrakło akcentu limanowskiego, którym był występ grupy dziecięcej Zespołu Regionalnego „Limanowianie”, z programem zabaw dziecięcych oraz grupy śpiewaczej Zespołu Regionalnego ze znanymi pieśniami naszego regionu.


Całość dopełniły przygotowane przez uczestników prezentacje multimedialne, zawierające krótkie autobiografie ich organizacji, regionu swojego pochodzenia oraz relacje z zrealizowanych działań warsztatowych, wyjazdów edukacyjnych do Zakopanego i Krakowa, pobytu w mieście. Na zakończenie wspólnie odśpiewano tradycyjną ukraińską balladę z pierwszej połowy XIX wieku, autorstwa polsko- ukraińskiego poety i kompozytora Tomasza Padury.

Przygotowania do koncertu poprzedzał cykl warsztatów teoretycznych i praktycznych z zakresu tańców ludowych narodowych polskich i regionu sądeckiego oraz ukraińskich. Oprócz zajęć warsztatowych z uczestnikami  odbyły się również zajęcia z udziałem lokalnej młodzieży i społeczności, które przybliżyły folklor rodzimy, jak też kraju ukraińskiego. Warsztaty dla lokalnej społeczności przeprowadzili instruktorzy największych polskich zespołów tańca ludowego tj. Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”, „Śląsk” i „Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego”. Odbył się również otwarty dzień taneczny w trakcie którego odbyły się zajęciach „Slavica Dance”.

Mamy nadzieję, że wizyta młodzieży przyczyniła się do poznanie innej kultury, światopoglądów, przybliżyła zasady pracy w zespole i zachęciła młodzież do podtrzymywania tradycji. Że nawiązały się kontakty, które mają szansę przerodzić się w stałe dalsze działania kulturalne, wspólną organizację różnego rodzaju imprez artystycznych tak po stronie polskiej jak i ukraińskiej.

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna TUTAJ oraz TUTAJ

Prezentacja miast: SANOK, POŁTAVA

 

 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy