bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Deszczowa pogoda nie straszna aktorom Teatru Migro!


Mimo deszczowej pogody mieszkańcy Limanowej, spędzili niedzielne popołudnie biorąc udział w  pełnych tańca i kolorów widowiskach w wykonaniu Teatru Migro. Plenerowe wydarzenie rozpoczęły warsztaty tańców romskich,  które w czasach taborów tańczone były przy ognisku, przy okazji spotkań rodzinnych i uroczystości. Niezwykle energiczne, elastyczne pozwalające na improwizację tańce, odzwierciedlające wolny tryb życia Romów przedstawiali aktorzy krakowskiego teatru. Wśród publiczności znalazło się kilku śmiałków chętnych opanować podstawowe kroki i gesty, wykorzystywane w tych żywiołowych  tańcach.

Ponieważ Teatr Migro posiada w swoim repertuarze dwie produkcje – „DROM – ścieżkami Romów” – poetycko-muzyczną opowieść o wędrówce i historii Romów oraz „Ławkę” – kameralny spektakl łączący teatr ruchu z tańcem współczesnym mieliśmy wyjątkową możliwość obejrzeć obydwa w Limanowej. Realizacja wydarzenia była możliwa dzięki wsparciu finansowemu jakie otrzymał Teatr Migro z Fundacji PZU!!!

I tak tuż po tanecznych pląsach mogliśmy obejrzeć kameralny spektakl "Ławka", który poprzez połączenie teatru ruchu z tańcem współczesnym, opowiada o relacjach międzyludzkich z przymrużeniem oka. Tytułowa ławka symbolizuje miejsca przypadkowych spotkań, często niechcianych, które możemy obserwować na każdym kroku: w autobusie, tramwaju, pociągu czy restauracji. Celem spektaklu było ukazanie niepozornych pojedynków, małych bitew, które toczymy każdego dnia: o lepszy widok przy oknie, o stolik w strefie dla niepalących, czy o upragnione miejsce w pociągu blisko przejścia. Wspomniane sytuacje, były punktem wyjścia do stworzenia zabawnej historii o spotkaniu dwóch obcych sobie osób ... na ławce w parku. Początkowy dyskomfort spowodowany obecnością niechcianego “sąsiada”, ukradkowe spojrzenia i wzajemna niechęć przekształciły się w bardzo absurdalne rozwiązania, które doprowadziło do nieoczekiwanego finału….. Premiera spektaklu odbyła się 26 sierpnia 2019 roku. Za reżyserię, muzykę i kostiumy odpowiedzialna była Justyna Wójcik. Choreografia i wykonanie Agnieszka Kuczmowska/ Aleksandra, Nowakowska, Justyna Wójcik. Scenografię przygotował Adam Wójcik.

Drugim widowiskiem teatralnym jaki mogliśmy zobaczyć był muzyczny spektakl bez słów, opowiadający o grupie etnicznej, która zamieszkuje niemal wszystkie kraje świata, a o której zwykle wiemy niewiele. "DROM" jest bowiem poetycko-filozoficzną opowieścią o wędrówce i historii Romów. Osią narracyjną tego przedstawienia bez słów była muzyka romska z różnych krajów świata od żywiołowego swingu po melancholijne brzmienie skrzypiec, od czardasza aż po energetyczne rytmy flamenco. Premiera spektaklu odbyła się 21 czerwca 2019. Za scenariusz, reżyserię i wybór muzyki odpowiedzialna była Monika Kozłowska, choreografię opracował Aleksander Kopański i Bogumiła Delimata. Kostiumy i scenografie przygotowała Joanna Jaśko-Sroka. W widowisku podziwiać mogliśmy Annę Jedlikowską, Paulinę Lasyk, Justynę Orzechowską/Magdalenę Pamuła, Grażynę Srebrny-Rosa, Justynę Wójcik, Martę Zoń, Sławomira Bendykowskiego, Marka Gierata, Aleksandra Kopańskiego, Michała Orzyłowskiego oraz Adama Plewińskiego.

Galeria zdjęć z wydarzenia dostępna na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/galerie/wedrowanie-migrowanie-galeria-zdjec

Dziękujemy aktorom krakowskiego Teatr Migro za przepiękne przedstawienie kultury romskiej oraz za poświęcenie jakim wykazali się grając w pełnym deszczu.

Dziękujemy publiczności, która mimo tej niesprzyjającej pogody zgromadziła się na limanowskim rynku i entuzjastycznie przyjęła występ krakowskich aktorów.

Szczególne podziękowania kierujemy również do Miasta Limanowa za umożliwienie organizacji wydarzenia na płycie limanowskiego rynku, Powiatu Limanowskiego oraz Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej za udostępnienie pomieszczeń pod garderoby i pomoc przy organizacji zaplecza wydarzenia.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy