![](/uploads/p/9/6/4/7/7/m/ldk.jpg)
Zajęcia wraz z grupą seniorek prowadziła Pani Stanisława Oleksy kultywująca i popularyzująca dawne zwyczaje, obrzędy i tradycje.
Do wykonania tradycyjnych wianków dzieci użyły wielu ziół min. mięty, macierzanki, rumianku, rozchodników, kopytnika, jaśminu, koniczyny, lipy, lawendy, nagietka i wielu wielu innych oraz różnokolorowych kwiatów. Wykonane wianki mają symbolizować ludzką pracę, a także dary od Boga, które służą ludziom i wszelkim istotom na ziemi. Dawniej wianki zostawiano w kościele na osiem dni, a do domu zabierano je dopiero ostatniego dnia oktawy. Według przekazywanych wierzeń mają one chronić domostwo przed nieszczęściami, pożarem, uderzeniem pioruna i złymi mocami. Należało je przechowywać przez cały rok, a po tym okresie spalić wtedy stary wianek zastępowano nowym. Z kolei zasuszone i skruszone zioła wykorzystywano do robienia naparów, które miały właściwości lecznicze.
Wianki przewiązane zostały czerwoną tasiemką tak by mogły zostać powieszone obok drzwi wejściowych, w sieni lub w izbie nad świętym obrazem. Niekiedy wianki wieszano również w stajni, aby chroniły zwierzęta przez chorobą.
W trakcie zajęć dzieci miały możliwość nie tylko poznania symboliki i znaczenia wykonanych wianków, ale również bliższego poznania siebie, wymiany doświadczeń i umiejętności.
Galeria zdjęć z warsztatów na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/303/warsztaty-tworzenia-tradycyjnych-wiankow-na-oktawe-bozego-ciala
Realizacja warsztatów była możliwa dzięki wsparciu jakie Limanowskie Seniorki otrzymały w ramach projektu "Liderzy 60+, edycja 2" współfinansowanego ze środków Rządowego Programu Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 za pośrednictwem Fundacji Dzień Dobry.