bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Dzisiaj premiera RONDA !


Piąta premiera na piąte urodziny Teatru „Co się stało?!”
Pierwsze 5 lat swojej działalności, działający pod patronatem Limanowskiego Domu Kultury Teatr CO SIĘ STAŁO?!, zamyka piąta premierą. Po „Burzy w teatrze Gogo” Andrzeja Maleszki, „Teatrzyku „Zielona Gęś”” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, „Kubusiu Puchatku” Alana Alexandra Milne i „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, przyszła kolej na sztukę „Rondo” autorstwa Bogusława Schaeffera – jednego z najbardziej ulubionych współczesnych twórców teatralnych opiekuna Grupy – Janusza Michalika.
Bogusław Schaeffer – kompozytor, dramaturg, grafik, autor publikacji dotyczących historii muzyki , podręczników do nauki kompozycji, artykułów, esejów i felietonów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji - jest najchętniej wystawianym polskim autorem spośród żyjących dramatopisarzy. Najważniejsze i najbardziej znane dramaty sceniczne to: Webern, Scenariusze dla aktorów (Dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego, Kwartet dla czterech aktorów, Scenariusz dla trzech aktorów), Próby, Kaczo, Tutam.
Analizując jego twórczość teatralną, nietrudno zauważyć wpływ doświadczeń kompozytorskich. Fenomen Schaefferowskiego teatru tkwi m. in. w tym, że tworzony jest na prawach muzycznych: polimorficzny język, tempo i przebieg akcji, wielowarstwowość wątków, symultaniczne sceny, struktura formalna, dobór i kumulacja odmiennych środków, sposoby budowania napięcia i wyrażania ekspresji mają wyraźnie proweniencję muzyczną. Aktorzy i publiczność uwielbiają Schaefferowski teatr, który jest nieprzewidywalny, intrygujący, wieloznaczny, inteligentny, błyskotliwy, inspirujący i zmuszający do przemyśleń. Jednocześnie pełen dystansu do rzeczywistości, ironii i specyficznego humoru.
Rondo jest opowieścią o kobietach, które zakładają feministyczne pismo dla kobiet. Ale w tej sztuce występuje też postać męska – Multiindywiduum, który za każdym pojawieniem się jest kimś innym – raz jest złodziejem, raz szpiegiem, raz księgowym, raz zakłada podsłuchy,  aż do zaskakującego finału sztuki. Rondo nie jest satyrą na feminizm, raczej dowcipnym i niegłupim komentarzem do modelu świata opartego na żeńsko-męskiej opozycji.
W postaci kobiet wcielają się w realizacji Teatru „Co się stało?!” – Beata Chlipała, Joanna Mrózek, Agnieszka Leśniak, Zuzanna Majeran i Karolina Kulig, w postać Multiindywiduum – Marcin Król. Adaptacji tekstu Schaeffera dokonał, a także opracował muzycznie i wyreżyserował przedstawienie – Janusz Michalik. Od strony plastycznej nad spektaklem czuwa Wiesława Frączek, a jego realizacją techniczną zajmują się -  Jerzy Dudek i Jerzy Pacułt pracownicy LDK.
Spektakl przeznaczony jest dla widzów od lat 16-tu !
 
Premiera Ronda dzisiaj o godz. 17.00 na dużej scenie Limanowskiego Domu Kultury.
Zapraszamy !  Wstep wolny.
 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy