bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Dźwięki Mozarta wybrzmiały w murach limanowskiej Bazyliki


12 lipca w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej miał miejsce pierwszy koncert XXII Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Jakub Burzyński – dyrektor zespołu "La Tempesta" udowodnił obecność wpływów polskich w muzyce Mozarta.


Podtrzymując ponad dwudziestoletnią tradycję Limanowski Dom Kultury przygotował kolejną edycję Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej. W dwa wakacyjne wieczory miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli okazję spotkać się z renomowanymi artystami, którzy zaprezentują starannie wyselekcjonowany repertuar muzyki klasycznej.

Podczas pierwszego koncertu słuchacze mieli okazję wsłuchać się w przepiękne utwory Wolfganga Amadeusa Mozarta w wykonaniu zespołu „La Tempesta”. Założony i dyrygowany przez Jakuba Burzyńskiego zespół, będący jednym z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, zaprezentował arie i duety w stylu polskim z repertuaru austriackiego geniusza.

Zanim limanowską Bazylikę wypełniły melodie z Mszy i sonat Mozarta, słowo wstępne wygłosił ks. Stanisław Wojcieszak, który przybliżył sylwetkę austriackiego kompozytora i jak zawsze ciepło wypowiedział się na temat wydarzenia, które jak podkreślił, jest stałym elementem życia limanowskiej świątyni.

Podczas piątkowego koncertu nie zabrakło również wprowadzenia wygłoszonego przez Kierownika Artystycznego koncertów, Ireneusza Wyrwy. Poszczególne punkty programu natomiast zapowiadał dyrygent koncert – Jakub Burzyński, który w każdym z wykonywanych w piątek utworów wskazywał na polskie akcenty.

Koncert nie wybrzmiałby tak wspaniale bez udziału dwóch sopranistek – Katarzyny Bienias i Marty Mularczyk, które brawurowo wykonały partie solowe oraz w duecie.

Galeria zdjęć z koncertu na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/307/xxii-letnie-koncerty-muzyki-organowej-i-kameralnej---mozart--la-polonaise

Na drugi koncert zapraszamy 16 sierpnia, kiedy to usłyszymy krakowskie FINESIS TRIO. Tworzące ten zespół artystki – Katarzyna Puch (sopran), Paulina Tkaczyk (klawesyn, flauto traverso) oraz Małgorzata Włodarczyk (gitara, lutnia) – przygotowały program ukazujący bogactwo europejskiej kultury muzycznej.


Honorowy patronat nad festiwalem sprawuje niezmiennie proboszcz parafii MB Bolesnej w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa mgr inż. Władysław Bieda. Kierownictwo artystyczne spoczywa w rękach prof. Ireneusza Wyrwy, który jak zawsze poprzez słowo wiążące wyjaśni meandry wykonywanych utworów.

Koncerty wspierają: Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Restauracja „Siwy Brzeg”

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: radio RDN Nowy Sącz, portal Limanowa.in, telewizja internetowa TV28.

Od dwudziestu dwóch lat wydarzenie organizuje Limanowski Dom Kultury.


WSTĘP WOLNY!

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy