bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Filmy na 100-lecie Niepodległości – spotkania w Kinie Klaps


Limanowski Dom Kultury zaprasza do udziału w pokazach filmów „Marsze niepodległości” i cyklu „Historia w ożywionych obrazach” z okazji świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


6 listopada o godz. 12:00 w sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23 odbędzie się pokaz filmu „Marsze niepodległości” w reżyserii Macieja Gawlikowskiego. Film przybliża historię Marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej, czyli legendarnej kadrówki.

6 sierpnia 1914 r. na rozkaz Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 żołnierze kadrówki obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc.
I Kadrowa była pierwszym od zakończenia powstania styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swym wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, od ponad 50 lat (38 lat po wojnie) odbywa się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, który gromadzi m.in. młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerzy, uczniów szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierzy z jednostek Wojska Polskiego, a także kawalerzystów ze stowarzyszeń kultywujących tradycje ułańskie II RP.

Pokaz filmu będzie połączony ze spotkaniem z reżyserem filmu oraz Mirosławem Lewandowskim z Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego.

WSTĘP NA POKAZ WOLNY!

czas trwania filmu: 50 min
 

W dniach 9 do 11.11 listopada o godz. 18:30 zostaną wyświetlone trzy filmy z cyklu „Historia w ożywionych obrazach”. Widzowie zobaczą „Rejtana – upadek Polski”, „Wiosnę roku 1905” oraz „Wejście Strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc”.

14 listopada od godz. 9:00 będzie trwał pokaz wszystkich filmów z cyklu „Historia w ożywionych obrazach”. W tematykę poszczególnych produkcji wprowadzi widzów historyk sztuki, mgr Anna Kulpa z Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej.

Szczegółowy wykaz pokazów w dniu 14.11:

9:00 - "Rejtan - upadek Polski"
9:30 - "Przysięga Kościuszki na rynku w Krakowie 24 marca 1794"
10:00 - "Bitwa pod Somosierrą"
10:30 - "Olszynka Grochowska"
11:00 - "Emilia Plater w potyczce pod Szawlami"
11:30 - "Patrol powstańczy"
12:00 - "Kucie kos"
12:30 - "Wiosna roku 1905"
13:00 - "Wejście Strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc"

Grupy zorganizowane chętne do wzięcia udziału w pokazach prosimy o kontakt pod nr 18 3371 603 lub 501 423 775.

POLSKA NIEPODLEGŁA to druga odsłona cyklu Historia w ożywionych obrazach, na którą składa się dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, przedstawiających wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.
Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie Powstania Styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom.
Reżyserem i scenarzystą całego cyklu jest Marek Brodzki. Autorami zdjęć są Arek Tomiak i Paweł Flis. Za scenografię odpowiada Marek Warszewski a za kostiumy Katarzyna Lewińska.

WSTĘP NA POKAZ WOLNY!

czas trwania filmów: 15 do 19 minut
 

 

Wszystkie pokazy odbędą się w sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23.

ZAPRASZAMY!


Plakat opracowano o: Tło zdjęcie utworzone przez natanaelginting - pl.freepik.com

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy