bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

III Jarmark św. Marii Magdaleny już w najbliższą niedzielę


W najbliższą niedzielę, 23 lipca, odbędzie się III edycja Jarmarku Historycznego św. Marii Magdaleny – tym razem uczestnicy przeniosą się do dwudziestolecia międzywojennego. 

W niedzielę 23 lipca burmistrz miasta Limanowa i Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zapraszają na III Jarmark Historyczny św. Marii Magdaleny. Tegoroczna edycja przeniesie uczestników wydarzenia w burzliwy okres końca „wielkiej wojny” oraz dwudziestolecia międzywojennego, podczas których w Limanowej kwitło bujne życie towarzyskie i kulturalne, wzbogacane licznymi nowinkami technicznymi, które kontrastowały z tradycyjnymi sposobami życia znanymi od lat.
 
Goście Jarmarku będą mogli zobaczyć jak wyglądało społeczeństwo limanowskie w latach 1918 – 1939 r., co zagwarantują grupy rekonstrukcyjne odtwarzające życie cywilne i wojskowe – widzowie zobaczą m.in. austro-węgierski lazaret, przygotowany przez GRH „Gorlice” czy pokaz musztry konnej i walki bronią białą w wykonaniu ułanów ze Stowarzyszenia „Kasztanka” prezentujących umundurowanie z późnych lat 30. Jedną z przygotowanych inscenizacji będzie także przybycie do dworu Marsów prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego, który rzeczywiście odwiedził Limanową w 1929 r., witany przez tłumy mieszkańców.
 
Obecni na Jarmarku rzemieślnicy historyczni wprowadzą wszystkich chętnych w tajniki kuźni wojskowej, a także dziejów książek, pisma, wytwarzania pieczęci i drzeworytów, oraz oczywiście stanowiącej pewne signum temporis fotografii cyjanotypowej przy błysku magnezji – proszku używanego przez fotografów w początkach XX wieku. Nie zabraknie również spektaklu obrzędowego prezentowanego przez zespół regionalny, „Limanowianie”, czy Koło Gospodyń Wiejskich z Laskowej, które na swój warsztat artystyczny wzięło uroczystość prymicji, a także szlagierów z dwudziestolecia międzywojennego w wykonaniu orkiestry dętej „Echo Podhala”.
 
Część artystyczną Jarmarku stanowić będzie także występ gwiazdy wieczoru – zespołu FIFIDROKI, którego muzyka z gatunku alternatywnego folku przeniesie słuchaczy w baśniowe klimaty drugiej, ukrytej strony kultury ludowej. Na zakończenie Jarmarku będzie miał miejsce pokaz kina plenerowego – kina letniego pod gwiazdami, które zaprezentuje widzom jedną z najlepszych komedii przedwojennego kina „Piętro wyżej” w reżyserii Leona Trystana, ze znakomitym Eugeniuszem Bodo w roli głównej – film miał swoją premierą w 1937 roku i to właśnie z niego pochodzi znany wszystkim utwór „Umówiłem się z nią na dziewiątą”.
 
Na terenie Parku Miejskiego tradycyjnie na uczestników będą czekać stoiska z produktami tradycyjnymi, degustacją potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich oraz pracami lokalnych artystów. Dla najmłodszych Polskie Towarzystwo Historyczne O/Limanowa zorganizuje grę miejską zachęcającą do poznania jarmarków limanowskich, a także stylu życia sprzed ok. 90 lat, w której dla uczestników czekają atrakcyjne nagrody.

Jednym ze współorganizatorów wydarzenia jest Limanowski Dom Kultury.

Szczegółowy program na plakacie.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy