bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Jubileuszowe, barokowe dźwięki wypełniły wnętrze limanowskiej Bazyliki


W piątkowy wieczór (14 lipca), Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej była sceną pierwszego koncertu w ramach jubileuszowych, XX Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

Koncert miał szczególny charakter, ponieważ w jego trakcie uhonorowano osoby i instytucje, które przyczyniły się do powstania i organizacji wydarzenia oraz które je wspierały przez dwadzieścia lat jego trwania.

Wiele podziękowań i gratulacji padło sprzed ołtarza zarówno ze strony ks. Stanisława Wojcieszaka, który przywitał wszystkich w imieniu ks. Prałata dr Wiesława Piotrowskiego i ks. Prałata Józefa Poręby, jak i Burmistrza Miasta Limanowa Władysława Biedy. Organizatorzy dziękowali instytucjom, partnerom i sponsorom wydarzenia.Szczególne podziękowania popłynęły w kierunku pani Stanisławy Obrzut (Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury w latach 1997-2013), która pierwsza powiedziała wydarzeniu TAK! oraz do pomysłodawcy wydarzenia prof. Ireneusza Wyrwy. Otrzymali oni z rąk Burmistrza Władysława Biedy oraz Dyrektor Limanowskiego Domu Kultury Magdaleny Szczygieł-Smagi okolicznościowe rzeźby. Jubileuszowe upominki zostały również wręczone dla ks. Prałata dr Wiesława Piotrowskiego i ks. Prałata Józefa Poręby, na ręce ks. Stanisława Wojcieszaka.

  

Zanim publiczność miała okazję wysłuchać największych dzieł Bacha i Haendla, kilka słów na temat koncertów, tego jak powstały i ich roli w życiu kulturalnym Limanowej wygłosił także Dyrektor Artystyczny i pomysłodawca wydarzenia, prof. Ireneusz Wyrwa.

Z okazji jubileuszowych koncertów publiczności został rozdany folder okolicznościowy podsumowujący ludzi, artystów i historię Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

Najważniejszym punktem programu piątkowego wieczoru był przede wszystkim występ zespołu muzyki dawnej „Scepus Baroque”. Kolejne minuty upłynęły zatem przy dźwiękach kantat, arii i chorałów. Krakowski zespół w składzie: Katarzyna Wiwer (sopran), Marian Magiera (trąbka barokowa), Katarzyna Szewczyk (skrzypce I), Agata Habera (skrzypce II), Aleksandra Owczarek (altówka), Justyna Rekść-Raubo (wiolonczela), Martin Daniel Zorzano (violone), Andrzej Zawisza (klawesyn) przenieśli publiczność do XVIII w. pełnym energii i świeżości wykonaniem utworów barokowych mistrzów.

Zapraszamy na kolejne koncerty w ramach jubileuszowych XX Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, które odbędą się 11 i 25 sierpnia o godz. 19:00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawuje proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda.

Jubileuszowe XX Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu pod nazwą: "Muzyka".

Organizatorem wydarzenia jest Limanowski Dom Kultury.

Sponsorami wydarzenia są Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Restauracja "Siwy Brzeg".

TUTAJ można obejrzeć galerię zdjęć z tego wydarzenia.


Więcej na temat nadchodzących koncertów na www.ldk.limanowa.pl oraz www.fb.com/LimanowskiDomKultury

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy