bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Jubileuszowe, XX Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Kolejny projekt Limanowskiego Domu Kultury uzyskał aprobatę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mowa o Jubileuszowych XX Letnich Koncertach Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Przyznana kwota dofinansowania to 20 000 złotych, co stanowi ponad 77 % budżetu zadania.


Odbywające się od dwudziestu lat Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej są obecnie najważniejszym wydarzeniem promującym muzykę klasyczną w mieście i regionie.

Cykl powstał w 1997 roku z inicjatywy wybitnego polskiego wirtuoza gry na organach prof. Ireneusza Wyrwy (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Warszawa), który od początku sprawuje nad nim opiekę merytoryczną i artystyczną.

Organizatorem wydarzenia jest Limanowski Dom Kultury na czele którego, aż szesnaście z dwudziestu edycji koncertów organizowała była dyrektor LDK Pani Stanisława Obrzut.

Patronaty Honorowe przez ostatnie dwadzieścia lat niezmiennie sprawowali Proboszczowie Parafii pod wezwaniem MB Bolesnej w Limanowej Ks. Prałat Józef Poręba oraz obecnie Ks. Prałat dr Wiesław Piotrowski, a także kolejni Burmistrzowie Limanowej w tym przez ostatnie 6 lat – Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda.


Główna idea przyświecająca przedsięwzięciu to prezentowanie miejscowej publiczności wartościowych dzieł literatury organowej i szerokiego spektrum muzyki kameralnej w profesjonalnych wykonaniach. Misją wydarzenia jest także kształtowanie w dzieciach i młodzieży poczucia wartości sztuki wysokiej, jako jednego z najważniejszych elementów spuścizny kulturowej ludzkości. Za organizacją koncertów w Limanowej przemawia również wyjątkowość wnętrza tutejszej bazyliki, zbudowanej według projektu Zdzisława Mączeńskiego jako wotum za uchwalenie Konstytucji 3 maja. Sprzyja ono słuchaniu muzyki zarówno ze względu na panującą w nim atmosferę, jak i charakteryzującą je znakomitą akustykę.


Długoletnia tradycja i nieustawanie w wysiłkach pozwoliły organizowanemu przez nas cyklowi koncertów pozyskać stałe i ciągle wzrastające zainteresowanie publiczności oraz zaowocowały pokaźną listą wybitnych organistów z kraju i zagranicy, którzy wystąpili w ramach Letnich Koncertów: J.T. Adamus, A. Chorosiński, J. Gembalski, K. Gołębiowski, B. Grabowski, C.E. Heinrich, S. Kamiński, R. Perucki, P. Rojek, M. Sander, J. Serafin, M. Szelest, M. Toporowski, I. Wyrwa, W. Zalewski, to tylko niektórzy z nich. Wybrani zagraniczni wirtuozi (np. prof. Gerhard Gnann z Hochschule für Musik w Moguncji), dzisiaj bardzo popularni w naszym kraju, przeżywali tutaj swój polski debiut. Dokumentację wydarzenia współtworzy również szereg solistów oraz zespołów, które prezentowały w Limanowej swoją sztukę wykonawczą: Klaudiusz Baran, Roman Gryń, Paweł Gusnar, Grzegorz Lalek, Jadwiga Postrożna, Paweł Sobierajski, Affabre Concinui, Bałtycki Kwintet Dęty, Ensemble Hyacinthus, Kameralna Orkiestra Smyczkowa CREO, Krakowskie Trio Stroikowe, Kwintet Dęty Akademii Muzycznej w Krakowie, Servi Domini Cantores, Śląska Orkiestra Kameralna i inni.


W tym roku organizatorzy zapraszają na trzy koncerty organowe w trakcie których zabrzmi między innymi muzyka dawna oraz fisharmonia koncertowa – o szczegółach wydarzeń będziemy informować oddzielnie.


Elementem obchodów będzie również wydawnictwo jubileuszowe - publikacja upamiętniająca okoliczności powstania Letnich Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej.


Już teraz zapraszamy Państwa do uczestnictwa w tym niezwykle wyjątkowym wydarzeniu artystycznym promującym muzykę klasyczną w mieście i regionie.
 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy