bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Kabaret, zespoły regionalne i inne atrakcje, czyli pierwszy Wakacyjny Weekend w Parku


Limanowski Dom Kultury ma przyjemność zaprezentować artystów pierwszego weekendu w parku miejskim w Limanowej. 11 i 12 lipca, na deskach amfiteatru wystąpią: kielecki Kabaret Czwarta Fala, zespół Mol Band, „Limanowianie”, „Słopniczanie” i zespół „Spod Kicek”.

 

Sobotni program rozpocznie się o godz. 18:00 występem dwóch kabareciarzy z Kielc. Kabaret Czwarta Fala to nowa jakość na polskiej scenie kabaretowej. Od 2009 roku wystąpili setki razy i objechali niemal całą Polskę. Twórcy kabaretu: Mateusz Lewkowicz (Lewy), Damian Lebieda (Lebied), Łukasz Książek (Kniga) i Bartłomiej Cedro (Bartolomeo) mówią o sobie: „To młodość, energia i optymizm jakich dawno nie widziano. To wyraziste postaci, niesamowite pomysły, doskonały warsztat. To ci, wobec których nikt nie pozostaje obojętny…to Kabaret Czwarta Fala.”

Kabaret powstał z dwóch kieleckich formacji: Yamha i Pocisnę. Ich pierwszym programem był skecz zatytułowany „Aktywizacja zawodowa obszarów patologiczno – dresiarskich”. Jego twórczość opiera się na odnajdywaniu odrealnionych i niedorzecznych aspektów, pozornie zwyczajnych sytuacji.

 

Drugim punktem programu będzie występ zespołu Mol Band ze Starej Wsi. Powstał on w styczniu 2012 roku. To rodzinny zespół, który oprócz muzyki biesiadnej wykonuje również muzykę związaną z folklorem Ziemi Limanowskiej. Zespół z roku na rok działa coraz prężniej, a dzięki mocnym związkom z folklorem i tradycją uczestniczy także w przeglądach kolędniczych zdobywając czołowe miejsca.

Aktualny skład zespołu to: Marcin Mól, Dominik Mól, Paweł Mól, Sławomir Dudek oraz Marcin Guzik.

 

Niedziela upłynie pod znakiem muzyki regionalnej. Od godz. 16:00, na deskach amfiteatru w parku miejskim wystąpią kolejno: Zespół Regionalny „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego, Zespół Regionalny „Spod Kicek” z Mordarki oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Słopniczanie”.

 

Zespół Regionalny „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego istnieje od 1969 rok. Swoją nazwę przyjął od nazwy miasta i regionu i właśnie kultywowanie tutejszych tradycji i wartości kulturowych jest głównym celem działalności zespołu. Jego członkami są śpiewacy, tancerze i muzycy ludowi. Zespół jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych.

Od 1992 roku "Limanowianie" mają swoją siedzibę w Limanowskim Domu Kultury. Wieloletnia działalność artystyczna zespołu wieńczy lata pracy wielu ludzi i ogrom ich zaangażowania. Do osiągnięcia tak znaczących sukcesów przyczyniły się przede wszystkim umiłowanie rodzinnej ziemi i folkloru oraz właściwa atmosfera panująca w zespole.

Założycielem i wieloletnim kierownikiem „Limanowian” był Ludwik Mordarski. Po Jego śmierci opiekę nad zespołem objął jego długoletni członek i miłośnik folkloru - Jacek Smaga.

 

Około godz. 17:00 rozpocznie się występ Zespołu Regionalnego „Spod Kicek” z Mordarki. Został on założony w 1990 roku przez Józefa Tokarczyka. Początkowo, przed przyjęciem oficjalnej nazwy, była to amatorska grupa osób, pielęgnujących lokalne zwyczaje i tradycje, a obecnie jest to jeden z najbardziej znanych zespołów regionu, w skład którego wchodzi ponad trzydzieści osób.

Spod Kicek” wielokrotnie i chętnie koncertują nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Swoje regionalne widowiska wystawiali m.in. w Turcji, Francji, Włoszech, Danii, na Ukrainie, a także w Watykanie dla Papieża Jana Pawła II.

 

Trzecim zespołem jaki wystąpi w niedzielę, 12 lipca, w parku miejskim będzie Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Słopniczanie”, który powstał w październiku 1978 roku z inicjatywy Marii Kaim przy współpracy Marii Król i Mariana Wójtowicza. Pierwszą kierowniczką zespołu była Maria Król, a od września 1981 roku funkcję tę pełni Józef Wójtowicz.

Zespół „Słopniczanie” prezentuje folklor Górali Białych od Łącka do Kamienicy. Piosenki, tańce i melodie z repertuaru „Słopniczan” są odzwierciedleniem zachowanych do dzisiaj zwyczajów i obrzędów: Wesele Słopnickie, Baciarka, Omłocek, Śmigus, a także zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem: Jasełka i kolędy z Herodem i Turoniem.
„Słopniczanie” współpracują także z zespołami partnerskimi z Francji i Wielkiej Brytanii oraz odnoszą liczne sukcesy na przeglądach i i festiwalach w kraju i zagranicą.


Występ Kabaretu Czwarta Fala, zespołu Mol Band oraz Reginalnych Zespołów: „Limanowianie”, „Spod Kicek” i „Słopniczanie” już 11 i 12 lipca w parku miejskim w Limanowej.

 

Serdecznie zapraszamy na weekend pełen humoru, zabawy i dobrej muzyki.

 

Wstęp wolny.

 

 

Szczegółowe informacje na temat Wakacyjnych Weekendów w Parku na plakacie oraz na

https://www.ldk.limanowa.pl/nwm/572/wakacyjne-weekendy-w-parku-miejskim.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy