bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

„Kamienie na szaniec” w kinie Klaps od 7 marca


Zbliża się jedna z najważniejszych premier kinowych w naszym kraju. „Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego, już od piątku, 7 marca, w kinach w całej Polsce, również w limanowskim kinie Klaps.
 
Rudy. Zośka. Alek. Bohaterowie Szarych Szeregów.
Opowieść o młodości, miłości i przyjaźni. O bohaterstwie, które ma wielką cenę i o walce,
która stała się legendą.
Byli młodzi, spragnieni życia. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych. Pewnego dnia obudzili się w świecie, w którym nie było już miejsca na marzenia. Stanęli przed wyborem: pochylić pokornie głowy albo zaryzykować własne życie. Nie mieli doświadczenia ani broni, ale znaleźli w sobie odwagę i siłę, by sprzeciwić się hitlerowskiej machinie. Wierzyli w przyjaźń, wolność, w Polskę. Mieli ideały. Weszli na drogę, z której nie było odwrotu. Byli jak kamienie rzucane na szaniec..
 
„Kamienie na szaniec” to filmowa wersja kultowej i ponadczasowej powieści Aleksandra Kamińskiego, uważana za jedną z najważniejszych książek XX wieku. Za realizację odpowiada Robert Gliński (znany z głośnych filmów „Wszystko co najważniejsze”, „Świnki” czy „Cześć Tereska”). Co zaś najważniejsze film nie jest tradycyjną adaptacją, ale autorskim, współczesnym komentarzem do literackiej opowieści. Za zdjęcia do filmu odpowiada najbardziej zaufany współpracownik Romana Polańskiego, Paweł Edelman – jeden z najlepszych operatorów filmowych na świecie, doceniony przez międzynarodowych krytyków.
 
„Film, który robimy nie jest tradycyjną adaptacją książki „Kamienie na szaniec”. W swojej powieści Aleksander Kamiński zbudował zmitologizowaną historię polskiego harcerstwa. Pokazał wyidealizowane postaci i wydarzenia, które zyskały rangę heroicznych czynów. Nasz film proponuje współczesne, filmowe spojrzenie na tą literacką opowieść. Dąży do odbrązowienia pomników. Stara się odnaleźć autentyzm w swoich bohaterach wykorzystując wizualną siłę kina.” – mówi reżyser Robert Gliński. „Film opowiada przede wszystkim o przyjaźni – jej bezwzględnej wartości, której nie da się oszacować statystyką, obliczaniem zysków i strat. Mówi także o wrażliwości moralnej. Zośka i Rudy nie są zawodowymi żołnierzami, nie zabijają automatycznie. Od żołnierzy różni ich to, że myślą, mają wiadomość dokonywanego wyboru. Ta chwila wahania, przed samym strzałem ma bardzo wysoką cenę - czasem kosztuje życie przyjaciela, czasem własne.”
 
Zapraszamy wszystkich tych, którzy pokochali losy Zośki i Rudego i tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać tych bohaterskich chłopców.
 
Zapraszamy!

Szczegółowy repertuar na stronie internetowej LDK https://www.ldk.limanowa.pl.
Czytajcie na temat świata filmu na www.fb.com/KlapsLimanowa.

 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy