bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Kolejna odsłona XIX Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej


Proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, Burmistrz Miasta Limanowa oraz Limanowski Dom Kultury zapraszają na kolejny koncert w ramach XIX Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

 

Koncert "W drodze na Świętą Górę. Pieśni pątników do Mateczki Najjaśniejszej idących" odbędzie się 26 sierpnia, a limanowską bazylikę wypełnią dźwięki utworów  powstałych z myślą o pątnikach pielgrzymujących do sanktuariów maryjnych. Troje wybitnych artystów – śpiewająca sopranem Katarzyna Wiwer, harfistka Irena Czubek-Davidson oraz multiinstrumentalista Aleksander Tomczyk – wprowadzi słuchaczy w wyjątkową atmosferę historycznych pieśni zaczerpniętych ze słynnej średniowiecznej Czerwonej Księgi (Llibre Vermell) przechowywanej w katalońskim klasztorze Montserrat, utworów Hildegardy z Bingen, a nawet pieśni tradycyjnych, w tym również polskich, zarówno w brzmieniu oryginalnym, jak i w opracowaniach kompozytorów XX-wiecznych.

 

Słowo o artystach niedzielnego wydarzenia :

 

Katarzyna Wiwer

Jest absolwentką wydziału wokalno­aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Repertuar śpiewaczki obejmuje dzieła dawne wykonywane z towarzyszeniem instrumentów historycznych, pieśni kompozytorów romantycznych a także utwory pisane specjalnie dla niej. Występuje z licznymi zespołami, jak Flores Rosarum, Polska Orkiestra XVIII wieku, Lute Duo, Risonanza, Harmonia Sacra, Consortium Sedinum, Capella Cracoviensis, Ars Antiqua Austria, a także ze znakomitymi muzykami kameralistami.

Jest współzałożycielką zespołu Celtic Triangle, który powstał w fascynacji muzyką i kulturą Szkocji, jednym z pomysłodawców oraz dyrektorem artystycznym festiwali: Muzyka nad Zdrojami w Szczawnicy oraz Barok na Spiszu a także współzałożycielką i prezesem fundacji Kulturalny Szlak, która zajmuje się promocją sztuki nie tylko muzycznej, wspierając działania artystyczne na terenie Małopolski, szczególnie Pienin i Podtatrza. Jest również pedagogiem śpiewu.

 

Aleksander Tomczyk

oboista, kierownik artystyczny Zespołu Muzyki Dawnej FLORIPARI z Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie, absolwent Akademii Muzycznej w tym mieście w klasie oboju prof. J. Kotyczki (1995). W latach 1993-95 stypendysta DISS Dartington w Anglii, gdzie miał możliwość partycypowania w kursach mistrzowskich Paula Goodwina. W 1995 otrzymał również grant The David Reichenberg Trust z Londynu (przeznaczony na zakup instrumentów historycznych). W 1998 dzięki stypendium Królewskiego Konserwatorium w Amsterdamie brał udział w kursie mistrzowskim prof. Alfredo Bernardiniego.

Współpracuje z zespołami i solistami wykonującymi muzykę dawną w kraju i zagranicą. Przez ostatnie 5 lat wraz z kierowanym przez siebie zespołem pracuje nad źródłami i publikacją w formie CD Kancjonału Braci Polskich (1625).

 

Irena Czubek-Davidson

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie harfy prof. Bogumiły Lutak-Modrinić. Swój warsztat muzyczny doskonaliła biorąc czynny udział w kursach mistrzowskich Susan Mildonian w III Harp Symposium w Amsterdamie oraz w I Dniach Harfy w Warszawie. Jako kameralistka współpracuje z wieloma zespołami instrumentalnymi i wokalnymi w Polsce i za granicą.

W roku 2014 uzyskała stopień doktora w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka. Obecnie pracuje jako harfistka w Filharmonii Krakowskiej oraz jest asystentką w swej macierzystej uczelni.

 

Program koncertu :

 

Codex Calixtinus (ok. 1160-1180)

Exultet celi curia

Anonim (Kalwaria Zebrzydowska)

Witaj Maryjo cudami wsławiona

Llibre Vermell (Montserrat, ok. 1399)

Stella splendens

Polorum regina

Los set goytx

Hildegarda z Bingen (1098- 1179)

O virga ac diadema

Benjamin Britten (1913 -1976)

Preludium

That yonge child (Ceremony Of Carols, Op. 28)

John Rutter (*1945)

Preludium (Dancing day)

Angelus ad virginem

Anonim (Kalwaria Zebrzydowska)

Śpiewa ci słowiczek na rajskim dworze

Anonim (Katalonia)

El noi de la Mare

 

Honorowy patronat nad festiwalem sprawuje proboszcz parafii MB Bolesnej w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa mgr inż. Władysław Bieda, a kierownictwo artystyczne spoczywa w rękach prof. Ireneusza Wyrwy
Na koncert zapraszamy bezpośrednio po mszy wieczornej – o godzinie 18.30.

 

WSTĘP NA WYDARZENIE JEST WOLNY!

 

 

 

 

 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy