bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Koncert Zespołu „Grojcowianie” podczas 42. Festiwalu Folklorystycznego Limanowska Słaza


Z radością informujemy, że gościem specjalnym podczas tegorocznego Festiwalu Folklorystycznego „Limanowska Słaza” będzie Zespół Folklorystyczny „Grojcowianie”. Koncert zespołu odbędzie się 5 listopada o godz. 20:00 w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury.

Początki działalności Zespołu Regionalnego „Grojcowianie” sięgają 1995 roku, kiedy kiedy to z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich i Jadwigi Jurasz powstał Dziecięcy Zespół Regionalny „Mali Grojcowianie” z Wieprza. Z biegiem lat grupa dziecięca rozrosła się do dużego zespołu i trzeba było powołać Zespół Regionalny „GROJCOWIANIE” dla młodzieży i dorosłych sympatyków Zespołu.

Obydwie grupy zespołu prezentują folklor, muzykę i tańce Górali Beskidu Żywieckiego. W swoich programach prezentują charakterystyczne tańce: obyrtkę, siustany, koło, koń, krzyżok, bon, polki, walce i najbardziej popisowy hajduk. W programach starają się wiernie i zgodnie z tradycją przekazywać obrzędy i zwyczaje doroczne górali żywieckich, bogactwo gwary, strojów i rekwizytów.

Od 2002 r. oba zespoły zrzeszone są w Międzynarodowej Radzie Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej - Polska Sekcja CIOFF.

Opiekę nad zespołami sprawuje Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Grojcowianie” z Wieprza oraz Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz. Kierownikiem artystycznym i choreografem zespołu jest Jadwiga Jurasz, a kierownictwo muzyczne sprawuje Brygida Murańska.

Zespół był niejednokrotnie wyróżniany na ogólnopolskich przeglądach folklorystycznych, m. in. na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu, na Międzynarodowym Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem czy podczas Ogólnopolskich Spotkań Folklorystycznych w Łowiczu.

Koncert zespołu podczas „Limanowskiej Słazy” będzie niepowtarzalną okazją do spotkania się dwóch kultur: naszego regionu i Żywiecczyzny.

Tegoroczny, 42. Festiwal Folklorystyczny „Limanowska Słaza”, odbędzie się w dniach od 3 do 6 listopada. Wzorem lat ubiegłych festiwal zgromadzi wykonawców z powiatu limanowskiego, którzy wystąpią podzieleni na następujące kategorie: Zespoły Regionalne, Grupy Regionalne, Muzyki Ludowe, Instrumentaliści, Śpiewacy, Grupy Śpiewacze, Gawędziarze Ludowi oraz Mistrz i Uczeń.

Jak zawsze festiwalowi będą towarzyszyć stoiska z regionalnymi produktami.

Gospodarzem Festiwalu jest Burmistrz Miasta Limanowa.

Organizatorem „Limanowskiej Słazy” jest Limanowski Dom Kultury. Festiwal wspiera również: Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem pełni Jacek Krupa Marszałek Województwa Małopolskiego.

Zapraszamy!

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy