bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Krótka relacja z wymiennego spotkania pomiędzy grupami inicjatywnymi seniorów


3 października 2019 roku grupa Seniorek z Limanowej miała niezwykłą przyjemność gościć swoich serdecznych przyjaciół seniorów ze Starego Sącza. Spotkanie było okazją do odwiedzenia pięknych wystaw stałych w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej, zwiedzenia Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, muzeum parafialnego oraz wspólnego udziału w warsztatach muzyczno - tanecznych.

Pierwszym punktem rewizyty było Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej gdzie gospodarze i goście mogli zobaczyć: wystawę prezentującą historię rodu Marsów; stałą ekspozycję unikatowych dewizek;  wystawę prezentującą historię pięciopokoleniowej rodziny limanowskich farmaceutów; wystawę poświęconą Józefowi Beckowi oraz jego ojcu – również Józefowi Bekowi.

Kolejnym punktem była wizyta w Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, gdzie Pani przewodnik przybliżyła obecnym nieznane fakty związane z powstaniem parafii, budową bazyliki, jej budowniczymi. Bardzo atrakcyjna okazała się wizyta w muzeum parafialnym gdzie można było obejrzeć zbiory sztuki sakralnej, miniatury - repliki znanych budowli sakralnych czy kolekcję wizerunków Matki Bożej, czczonych w najbliższych nam i najodleglejszych sanktuariach Maryjnych świata oraz pamiątki związane z historia miasta.

Po wnętrzach zarówno muzeów jak i bazyliki seniorów oprowadzała Pani mgr Anna Kulpa - adiunkt - specjalista ds. Działu Etnograficznego i Artystycznego Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, która wyczerpująco i ciekawie omówiła poszczególne ekspozycje.

Drugim punktem spotkania były warsztaty muzyczne, które przerodziły się w warsztaty muzyczno – taneczne oraz wspólny obiad w niezwykle urokliwej Stacji Pstrąga położonej na wysokości 762 n.p.m. . Wszystkich seniorów przywitała Pani Magdalena Szczygieł – Smaga – Dyrektor Limanowksiego Domu Kultury oraz Pan Marcin Kałużny - prezes zarządu Stowarzyszenia SURSUM CORDA .

Spotkanie było okazją nie tylko do wspólnego śpiewu i tańca ale również do bliższego poznania się, wymiany doświadczeń związanych z realizacją swoich inicjatyw, poznania zaangażowanie grup w pracę na rzecz środowiska lokalnego jak i wspólnego inspirowania się do organizacji dalszych działań dla seniorów jak i rozmów na temat wolontariatu senioralnego.
Wymienne spotkanie było możliwe dzięki wsparciu jakie Limanowskie Seniorki otrzymały w ramach projektu "Liderzy 60+, edycja 2" współfinansowanego ze środków Rządowego Programu Na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 za pośrednictwem Fundacji Dzień Dobry.


 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy