Zadaniem „Letnich Spotkań z Folklorem” było utrzymanie tożsamości lokalnej i regionalnej oraz utrwalenie jej dla obecnych i przyszłych pokoleń. W trakcie spotkań zostały pokazane autentyczne wartości kultury regionu wyrażone w muzyce, tańcach, gwarze oraz obrzędach i zwyczajach ludowych.
Folklor w niedzielne, letnie popołudnie w parku miejskim, miejscu dostępnym dla wszystkich, gdzie można było przyjść i zobaczyć zespoły i ich stroje z bliska, poza sceną, samemu spróbować zatańczyć taniec ludowy, odbiera się też nieco inaczej – mówi Magdalena Szczygieł-Smaga, Dyrektor LDK.
Spotkania przybliżyły publiczności różne oblicza folkloru naszego regionu. Na scenie zobaczyliśmy folklor Lachów Limanowskich, Lachów Sądeckich, Lachów Szczyrzyckich oraz Zagórzan w wykonaniu zespołów dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych.
Do udziału w festiwalu Limanowski Dom Kultury zaprosił zespoły kultywujące tradycje poszczególnych grup etnograficznych powiatu limanowskiego i tak na scenie w limanowskim parku, podczas dwóch niedzielnych spotkań, zaprezentowali się:
- Grupa dziecięca Zespołu Regionalnego „Limanowianie”,
- Zespół Regionalny „Mali Szczyrzycanie”,
- Kapela Młodzieżowa Zespołu Regionalnego „Limanowianie”,
- Grupa dziecięca Zespołu Regionalnego „Dolina Słomki” ze Stronia,
- Zespół Regionalny „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego,
- Zespół Regionalny „Szczyrzycanie”,
- Zespół Regionalny „Jurkowianie”,
- Zespół Regionalny „Przyszowianie”.
Celem spotkań była nie tylko prezentacja zespołów i artystów regionalnych, ale także aktywny udział publiczności w wydarzeniu. Dlatego ważnym punktem programu były warsztaty taneczne. Instruktor tańca i choreograf zespołu regionalnego „Limanowianie” – Iwona Gawlak – razem z członkami zespołu w pierwszej kolejności omawiała i w zwolnionym tempie prezentowała publiczności poszczególne tańce, a potem prosiła wybrane osoby z widowni do wspólnego tańca. Wśród zaprezentowanych tańców znalazły się zarówno te najpopularniejsze „polka suwana”, „raśko”, jak i te obrazujące codzienne zajęcia mieszkańców tych terenów: „kowal”, „szewc”, „krzyżak” czy „kosiorz”.
Widzowie mieli również okazję porozmawiać z członkami występujących zespołów na temat strojów, instrumentów, charakterystycznych tańców, specyfiki pracy poszczególnych zespołów regionalnych, a także nabyć materiały promocyjne dotyczące folkloru oraz atrakcji turystycznych poszczególnych regionów.
Na zakończenie Festiwalu, odbył się pokaz filmu „Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko-orawskiego”, który powstał w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Film był realizowany w okolicach Dobrej, Szczyrzyca, Limanowej, Przyszowej oraz Žaškova, Zubereca, Suchej Hory, Orawskiej Polhory i prezentuje tradycyjne tańce, stroje i muzykę pasterską poszczególnych regionów.
Atrakcjami dodatkowymi była możliwość skosztowania regionalnych potraw sporządzonych przez panie z KGW Męcina, a także przyjrzenie się pracom rękodzielniczym wykonanym przez seniorki z Domu Dziennego „Senior-WIGOR” oraz z pracowni robótek ręcznych pani Stanisławy Oleksy działającej przy Limanowskim Domu Kultury.
Koncerty poprowadził Marian Wójtowicz, który jak zawsze barwnie i z humorem przybliżał publiczności program wydarzenia oraz folklor naszego regionu.
TUTAJ można obejrzeć galerię zdjęć z tego wydarzenia.
„Letnie spotkania z Folklorem – Limanowa 2018” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Kultura dostępna".
Organizatorem wydarzenia był Limanowski Dom Kultury.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawował Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda.
Patronat Medialny nad wydarzeniem objęło Radio RDN Nowy Sącz.