bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

"Letnie spotkania z folklorem - Limanowa 2018" dobiegły końca


5 sierpnia i 2 września scena w Parku Miejskim w Limanowej była miejscem spotkań z folklorem naszego regionu. Limanowski Dom Kultury zorganizował w tych dniach wydarzenie „Letnie spotkania z Folklorem – Limanowa 2018”, które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Kultura dostępna”.

Zadaniem „Letnich Spotkań z Folklorem” było utrzymanie tożsamości lokalnej i regionalnej oraz utrwalenie jej dla obecnych i przyszłych pokoleń. W trakcie spotkań zostały pokazane autentyczne wartości kultury regionu wyrażone w muzyce, tańcach, gwarze oraz obrzędach i zwyczajach ludowych.

Folklor w niedzielne, letnie popołudnie w parku miejskim, miejscu dostępnym dla wszystkich, gdzie można było przyjść i zobaczyć zespoły i ich stroje z bliska, poza sceną, samemu spróbować zatańczyć taniec ludowy, odbiera się też nieco inaczej – mówi Magdalena Szczygieł-Smaga, Dyrektor LDK.

Spotkania przybliżyły publiczności różne oblicza folkloru naszego regionu. Na scenie zobaczyliśmy folklor Lachów Limanowskich, Lachów Sądeckich, Lachów Szczyrzyckich oraz Zagórzan w wykonaniu zespołów dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych.

Do udziału w festiwalu Limanowski Dom Kultury zaprosił zespoły kultywujące tradycje poszczególnych grup etnograficznych powiatu limanowskiego i tak na scenie w limanowskim parku, podczas dwóch niedzielnych spotkań, zaprezentowali się:
- Grupa dziecięca Zespołu Regionalnego „Limanowianie”,
- Zespół Regionalny „Mali Szczyrzycanie”,
- Kapela Młodzieżowa Zespołu Regionalnego „Limanowianie”,
- Grupa dziecięca Zespołu Regionalnego „Dolina Słomki” ze Stronia,
- Zespół Regionalny „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego,
- Zespół Regionalny „Szczyrzycanie”,
- Zespół Regionalny „Jurkowianie”,
- Zespół Regionalny „Przyszowianie”.

Celem spotkań była nie tylko prezentacja zespołów i artystów regionalnych, ale także aktywny udział publiczności w wydarzeniu. Dlatego ważnym punktem programu były warsztaty taneczne. Instruktor tańca i choreograf zespołu regionalnego „Limanowianie” – Iwona Gawlak – razem z członkami zespołu w pierwszej kolejności omawiała i w zwolnionym tempie prezentowała publiczności poszczególne tańce, a potem prosiła wybrane osoby z widowni do wspólnego tańca. Wśród zaprezentowanych tańców znalazły się zarówno te najpopularniejsze „polka suwana”, „raśko”, jak i te obrazujące codzienne zajęcia mieszkańców tych terenów: „kowal”, „szewc”, „krzyżak” czy „kosiorz”.

Widzowie mieli również okazję porozmawiać z członkami występujących zespołów na temat strojów, instrumentów, charakterystycznych tańców, specyfiki pracy poszczególnych zespołów regionalnych, a także nabyć materiały promocyjne dotyczące folkloru oraz atrakcji turystycznych poszczególnych regionów.

Na zakończenie Festiwalu, odbył się pokaz filmu „Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko-orawskiego”, który powstał w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska-Słowacja 2014-2020. Film był realizowany w okolicach Dobrej, Szczyrzyca, Limanowej, Przyszowej oraz Žaškova, Zubereca, Suchej Hory, Orawskiej Polhory i prezentuje tradycyjne tańce, stroje i muzykę pasterską poszczególnych regionów.

Atrakcjami dodatkowymi była możliwość skosztowania regionalnych potraw sporządzonych przez panie z KGW Męcina, a także przyjrzenie się pracom rękodzielniczym wykonanym przez seniorki z Domu Dziennego „Senior-WIGOR” oraz z pracowni robótek ręcznych pani Stanisławy Oleksy działającej przy Limanowskim Domu Kultury.

Koncerty poprowadził Marian Wójtowicz, który jak zawsze barwnie i z humorem przybliżał publiczności program wydarzenia oraz folklor naszego regionu.

TUTAJ można obejrzeć galerię zdjęć z tego wydarzenia.

„Letnie spotkania z Folklorem – Limanowa 2018” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Kultura dostępna".

Organizatorem wydarzenia był Limanowski Dom Kultury.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawował Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda.

Patronat Medialny nad wydarzeniem objęło Radio RDN Nowy Sącz.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy