bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

"Limanowianie" wyróżnieni Parzenicą!


W ubiegły piątek, 28 sierpnia zakończył się 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem 2015, podczas którego Zespół Regionalny Limanowianie został wyróżniony Parzenicą Góralską.

"Limanowianie" zaprezentowali w Zakopanem, podczas prezentacji konkursowej, program Ograbek:
Tuż przed żniwami gospodarz zamawiał ludzi do pomocy. Młodym obiecywał, że po zakończeniu prac polowych urządzi im zabawę przy muzyce, tzw. obrzynek. Pierwszy pokos wykonywała osoba zasobna, co wróżyło obfite zbiory i szczęśliwy przebieg prac. Pierwszą garść zboża kosił gospodarz, robił powrósło i obwiązywał się nim. Tuż przed końcem pracy żniwiarki dawały hasło do wicia orgabka, czyli wieńca wykonywanego z ostatnich ściętych kłosów zboża (owsa), do którego wplatano kwiaty, barwne wstążki, owoce. Wieniec, z towarzyszeniem muzyki, zostaje zaniesiony do gospodarzy, którzy witają żniwiarzy. Śpiewane są przyśpiewki, gazda tańczy z przodownicą, a zabawa trwa do białego rana.
 
Zespół otrzymał Parzenicę za stylowe wykonanie muzyki charakterystycznej dla Lachów Limanowskich.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich to jeden z największych, najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali folklorystycznych o wyjątkowej konkursowej formule. Zespoły przyjeżdżają do Zakopanego, by zaprezentować swój region poprzez wciąż żywy folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje. Tym samym festiwal przyczynia się do ochrony i upowszechniania dziedzictwa kulturowego górskich regionów Polski, Europy i świata. Skutecznie promuje polską kulturę ludową, folklor podhalański, a także miasto Zakopane.

Gratulujemy "Limanowianom" występu i zdobytego wyróżnienia!

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy