20 listopada 2018 roku zakończyła się realizacja zadnia „Mali Limanowianie – pielęgnować tradycje”, który uzyskał dofinansowanie w kwocie 10 000,00 zł ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska.” Kwota dofinansowania stanowiła 87,56% całościowego budżetu zadania.
Głównym celem realizacji zadania była konieczność prowadzenia niezwykle ważnych i trudnych w obecnych czasach działań, mających na celu utrzymanie tożsamości lokalnej i regionalnej – dziedzictwa kulturowego i muzycznego ziemi limanowskiej, przekazania tej wiedzy obecnym i przyszłym pokoleniom, popularyzowania go i rozsławiania.
W ramach zadania opracowany i przećwiczony został program artystyczny prezentujący tradycyjne kolędy regionalne z wykorzystaniem charakterystycznych tradycyjnych instrumentów pasterskich ziemi limanowskiej. Obejmuje on unikalne elementy dziedzictwa kulturowego regionu tak by zostały one zachowane dla przyszłych pokoleń, by nie uległy przekształcaniu przez napływającą modę z zagranicy, by nie zatraciły swojej formy i treści.
Od października grupa dziecięca Zespołu Regionalnego „Limanowianie” pod okiem instruktora Pani Iwony Gawlak realizowała warsztaty integracyjne, warsztaty ze śpiewu oraz muzyki. Głównym celem realizacji warsztatów integracyjnych było wytworzenie przyjaznej atmosfery oraz wzajemnego zaufania tak w stosunku do pozostałych dzieci, jak i instruktora. Spotkania miały formę zabawy – z wykorzystaniem między innymi tradycyjnych zabaw regionalnych: „gąski”, „czorny lud”, „konopki”, „czyżyk”, „w stodole myszki”. Realizacja warsztatów wpłynęła na nawiązanie się więzi wewnątrzgrupowych, bliższego poznania siebie, swojej wartości, troski o innych, kształtowania poczucia odpowiedzialności wynikającej z relacji wzajemnego współdziałania i podejmowania decyzji,
Warsztaty ze śpiewu skupiały się na zespołowym praktykowaniu muzyki i śpiewu tradycyjnego, wzmocnienia głosu, jego emisji, treningu oddechowego, budzeniu naturalnej muzyczności oraz nauki tradycyjnych kolęd ukazujących bogactwo i fenomen tradycyjnych polskich kolęd. W trakcie warsztatów muzycznych dzieci zapoznały się z budową i zasadami gry na tradycyjnych instrumentach pasterskich ziemi limanowskiej: „słomcoku”, „trąbce pasterskiej”, „rzemyku”, „burkocu”, „trombitach” , fujarkach różnych odmian, skrzypcach i „dzwonkach pasterskich”. Zajęcia obejmowały również elementy kształcenia słuchu, stymulowanie wyobraźni.
Na potrzeby prezentacji opracowanego programu artystycznego wykonane zostały tradycyjne stroje pasterskie regionu tak, aby mógł on w pełni ukazywać dziedzictwo kulturowe i muzyczne ziemi limanowskiej ze szczególną starannością o wszelkie detale. Do ich wykonania użyto oryginalnych materiałów, co jest bardzo istotne dla podkreślenia autentyczności i zgodności z tradycją naszych przodków. Niewątpliwie przyczyni się to do popularyzacji, ochrony, kultywowania i rozsławiania dziedzictwa kulturowego tak w trakcie realizacji zadania, jak i po jego zakończeniu.
Niewątpliwie realizacja zadania była ważnym czynnikiem stymulującym rozwój grupy dziecięcej działającej przy Zespole Regionalnym „Limanowianie”. Mamy nadzieję, że to właśnie ona poprzez pracę z zespołem dorosłym będzie kontynuatorem, krzewicielem wiedzy o unikalnym dziedzictwie niematerialnym ziemi limanowskiej, będzie ją dalej popularyzować i kultywować wszędzie tam, gdzie pojawi się z nowym programem artystycznym.