bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Mistyczny wieczór w ramach XXIII Letnich Koncertów Muzyki Organowej i KameralnejW ubiegły piątek, 14 sierpnia, byliśmy świadkami niezwykłego koncertu, w wykonaniu zespołu JERYCHO, który miał miejsce w ramach XXIII Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, organizowanych od początku swego istnienia przez Limanowski Dom Kultury.


W przededniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Bazylikę Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej wypełniły dźwięki utworów o tematyce maryjnej, pochodzących z XIV i XV w. Publiczność miała niepowtarzalną okazję wysłuchać wspaniałych dzieł muzyki sakralnej w wykonaniu zespołu JERYCHO, który śpiewając polskie i łacińskie pieśni stosuje improwizowaną polifonię. Artyści kierowani przez niezwykle charyzmatycznego Bartosza Izbickiego przenieśli nas w świat śpiewu praktykowanego do XIX w. A towarzyszące wokalnym wykonaniom historyczne i niespotykane instrumenty tylko pogłębiały mistyczny odbiór koncertu.  

Koncert wyróżniał się nie tylko repertuarem i sposobem jego wykonania, ale również swym charakterem, ponieważ w odróżnieniu od pozostałych koncertów odbywających się w ramach naszego festiwalu, poszczególnych utworów nie poprzedzały wprowadzenia i ich omówienia. Koncert stanowił jedną całość przeobrażając się w swego rodzaju misterium.

Publiczność, która długimi owacjami na stojąco nagrodziła głównych aktorów koncertu, miała okazję jak zawsze porozmawiać z artystami, poznać tajniki ich instrumentów, a także zakupić płyty z utworami, które usłyszeliśmy podczas piątkowego koncertu.


O dobór artystów podczas tegorocznej edycji, a także wysoką wartość artystyczną całego wydarzenia zadbał tradycyjnie Dyrektor Artystyczny Pan Ireneusz Wyrwa, który w przystępny sposób wprowadził również słuchaczy w świat wiedzy muzycznej.


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z koncertu: https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/331/xxiii-letnie-koncerty-muzyki-organowej-i-kameralnej---bogurodzica


Już teraz zapraszamy na trzeci koncert, który odbędzie się 28 sierpnia. Wówczas przed publicznością zaprezentuje się warszawski zespół muzyki dawnej Sabionetta pod dyrekcją Agnieszki Obst-Chwały. W trakcie koncertu przeniesiemy się w złote czasy Królestwa Polskiego.

Limanowskie Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej to prawdziwa uczta muzyczna o wysokiej randze artystycznej, której celem jest promocja trwałych wartości artystycznych w zakresie muzyki, edukacja muzyczna i pobudzanie wartości estetycznych poprzez muzykę.


XXIII Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2020”.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawuje niezmiennie proboszcz parafii MB Bolesnej w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Mieczysław Uryga Starosta Limanowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda.

Współpraca redakcyjna: RMF Classic.

Koncerty wspierają: Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Karczma Matras.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: radio RDN Nowy Sącz, portal Limanowa.in, telewizja internetowa TV28.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy