bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Młodsza siostra organów rozbrzmiała w limanowskiej Bazylice


11 sierpnia br. w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej miał miejsce drugi koncert w ramach tegorocznych jubileuszowych XX Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Wnętrze świątyni wypełniły dźwięki fisharmonii koncertowej – instrumentu unikatowego – przy którego klawiszach zasiadł jeden z nielicznych ekspertów w jego dziedzinie – Jan Hennig.

Podczas piątkowego wieczoru limanowska publiczność miała wyjątkową okazję, aby posłuchać rzadkiego instrumentu – fisharmonii koncertowej. Przyjechała ona do Limanowej aż spod granicy francusko-niemieckiej, z Offenburga. Jan Hennig – właściciel instrumentu – wystąpił w Polsce po raz pierwszy i oczarował słuchaczy całą feerią dźwięków. Dzieła Sigfrida Karg-Elerta, Franza Liszta, Maxa Regera i Franza Schuberta wybrzmiały w limanowskiej Bazylice ukazując niejednokrotnie swoje nowe oblicze.

Koncertowi towarzyszyły również barwne i ciekawe wprowadzenia do poszczególnych utworów wypowiedziane przez Dyrektora Artystycznego koncertów – prof. Ireneusza Wyrwę. Nie zabrakło również historii instrumentu oraz biografii artysty.

Owacje na stojącą dla artysty zakończyły koncert, a wiele osób skorzystało także z niepowtarzalnej okazji, aby spojrzeć na fisharmonię koncertową z bliska i porozmawiać z Janem Hennigiem oraz Ireneuszem Wyrwą, którzy chętnie odpowiadali na pytania dotyczące instrumentu, jego historii i budowy.

Zapraszamy na kolejny, ostatni koncert w ramach jubileuszowych XX Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbędzie się 25 sierpnia o godz. 19:00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawuje proboszcz parafii Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda.

Jubileuszowe XX Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu pod nazwą: "Muzyka".

Organizatorem wydarzenia jest Limanowski Dom Kultury.

Sponsorami wydarzenia są Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Restauracja "Siwy Brzeg".

TUTAJ można obejrzeć galerię z tego wydarzenia.

Więcej na temat nadchodzących koncertów na www.ldk.limanowa.pl oraz www.fb.com/LimanowskiDomKultury

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy