bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Moralność Pani Dulskiej będzie wystawiona na XVII Jesiennym Festiwalu Teatralnym


Teatr CO SIĘ STAŁO?! - działający przy Limanowskim Domu Kultury 9 października 2013 wystawi przygotowaną przez siebie sztukę MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ podczas XVII Jesiennego Festiwalu Teatralnego w Nowym Sączu.
 
Aktorzy z grupy teatralnej „Co się stało?!” pod okiem pana Janusza Michalika kolejny raz wzięli udział w Jesiennym Festiwalu Teatralnym. Tym razem przedstawili sztukę „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zaposkiej. Większość atorów naszej grupy to młodzież limanowskich liceów, ale są też zapaleni absolwenci, którzy nieprzerwanie wspomagają nasz teatr swoim talentem. Przygotowany spektakl to adaptacja ponadczasowej sztuki, której tytułowa bohaterka Aniela Dulska – majętna właścicielka kamienicy tyranizuje otoczenie, rodzinę i gnębi lokatorów w tej roli zobaczyliśmy fantastyczną Kingę Peterszajn. Obłuda i chorobliwa chciwość wyznaczają sposób jej codziennego zachowania i narzucają metody rozwiązywania wszelkich domowych problemów. Jej życiowym credo jest zdanie: „Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział". Dulska jest antypatyczna, odpychająca, drażni i irytuje. Częściej jednak niepokoi, bo przypomina nam o rzeczach, o których wolelibyśmy nie pamiętać... Ile Dulskiej jest w każdym z nas? Świetna tragikomedia Zapolskiej, z kunsztownie zindywidualizowanymi językowo postaciami, zręczną, perfekcyjnie przeprowadzoną analizą psychologiczną, dowcipnym, celnym dialogiem, nie poddaje się upływowi czasu. Utwór Zapolskiej cieszy się nieustającą popularnością od momentu pierwszego spektaklu do dziś. Dzieje się tak za sprawą poruszenia przez autorkę w dziele tematyki znanej od zarania dziejów, czyli ludzkiej głupoty, pazerności, powierzchowności, zawiści oraz skąpstwa, a ponieważ Zapolskiej udało się to okrasić prześmiesznymi dialogami i sytuacjami, nie może dziwić, że sale teatralne, w których grana jest „Moralność pani Dulskiej”, po dziś dzień pękają w szwach. Mamy nadzieję, iż tak samo będzie w przypadku najnowszej realizacji Teatru „CO SIĘ STAŁO?!”, działającego pod patronatem Limanowskiego Domu Kultury. To czwarta premiera grupy, wyreżyserowana przez jej opiekuna artystycznego Janusza Michalika.

Adaptacja i reżyseria: Janusz MICHALIK
Scenografia: Wiesława FRĄCZEK
Osoby: Pani Dulska – Kinga PETERSZAJN Pan Dulski – Janusz MICHALIK Zbyszko Dulski – Marcin KRÓL Hesia Dulska – Karolina KULIG / Agnieszka LEŚNIAK Mela Dulska – Joanna MRÓZEK / Kamila WILCZEK Juliasiewiczowa z Dulskich – Beata CHLIPAŁA Hanka – Zuzanna MAJERAN Tadrachowa – Elżbieta OLEKSY / Karolina ORZEŁ
Realizacja techniczna: Jerzy DUDEK / Jerzy PACUŁT
fot. Daniel Janiszyn  

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy