bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

"Mozart à la polonaise" - zapraszamy na pierwszy koncert XXII Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej


Limanowski Dom Kultury zaprasza na pierwszy z dwóch koncertów, XXII edycji Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej, zatytułowany "Mozart à la polonaise”, który odbędzie się w najbliższy piątek - 12 lipca o godz. 18:45 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.


Podczas piątkowego koncertu Jakub Burzyński - dyrektor zespołu "La Tempesta" postara się udowodnić obecność wpływów polskich w muzyce Mozarta. Jeden z czołowych polskich zespołów muzyki dawnej, założony w 1998 roku w Warszawie zaprezentuje arie i duety w stylu polskim z repertuaru wybitnego austriackiego kompozytora.

"La Tempesta" - zespół założony przez Jakuba Burzyńskiego - wykonuje muzykę renesansu, baroku, klasycyzmu i romantyzmu. Koncertuje w głównych salach koncertowych oraz na festiwalach w kraju (m.in. Wratislavia Cantans, Gaude Mater) i za granicą (Roma Festival Barocco, Internationales H.I.F. Biber Festival Wien). Współpracował z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Operą na Zamku w Szczecinie podczas wystawienia The Fairy Queen H. Purcella w reżyserii Michała Znanieckiego. Dokonał ponad dwudziestu nagrań CD, w tym serię albumów poświęconych muzyce archiwum klasztoru na Jasnej Górze oraz kompozycjom Mikołaja Zieleńskiego.

Podczas koncertu gościnnie wystąpią dwie sopranistki. Pierwsza z nich - Katarzyna Bienias jest absolwentką PSM I i II st. w Łodzi oraz UMFC w Warszawie w klasie ad. Jolanty Janucik. Doskonaliła swój warsztat wokalny pod okiem prof. Gabrielli Munari i Elisabetty Andreani. Zadebiutowała na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej w przedstawieniu L'amante di tutte B. Galuppiego. Współpracuje m.in. z zespołami Il Tempo, La Tempesta, ProModern, Il Canto, Gradus ad Parnassum, Ars Nova, Filatura di Musica. Wielokrotnie udzielała swojego głosu na potrzeby nagrań studyjnych oraz do filmów („Jan Paweł II. Szukałem Was”, „Bitwa Warszawska 1920”, „Papusza”).

Razem z Katarzyną Bienias wystapi Marta Mularczyk - absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Jadwigi Rappé. Jeszcze podczas studiów zadebiutowała jako solistka w Glorii A. Vivaldiego na estradzie Filharmonii Narodowej. Przed trzytysięczną publicznością wykonała partię solową w monumentalnym wystawieniu Carmina Burana C. Orffa z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyr. Łukasza Borowicza. Śpiewała partię pierwszego sopranu w oratorium Siedem Bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego pod dyrekcją kompozytora (koncert został zarejestrowany i wydany jako płyta live nakładem wydawnictwa DUX).

Całością dyrygować będzie Jakub Burzyński - śpiewak (kontratenor), teoretyk muzyki i dyrygent. Początkowo kształcił się jako pianista, ukończył Teorię Muzyki na Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Śpiew Solowy na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Studiował również dyrygenturę symfoniczno-operową. W 1998 roku założył zespół La Tempesta, z którym regularnie koncertuje i nagrywa repertuar XVI-XIX wieku. Jako solista kreował główne i drugoplanowe role w operach Charpentiera, Purcella, Vivaldiego, Sarriego, Haendla, Myslivečka, Mozarta, Krauzego i Zycha. Jako solista i dyrygent dokonał nagrania ponad dwudziestu CD dla wytwórni BIS, ARTS, DIVOX, NAXOS, MUSICON oraz DUX, w tym 16 płyt z muzyką polską. Jakub Burzyński jest kierownikiem artystycznym Festiwalu Muzycznego Barok w Radości, wieloletnim wykładowcą Letniej Szkoły Muzyki Barokowej w Kelč, Holešovie, Valticach i Broumovie (Czechy), kierownikiem artystycznym Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej Schloss Scharfeneck oraz stałym prelegentem Festiwalu Cichej Muzyki w Toruniu.
 

Honorowy patronat nad festiwalem sprawuje proboszcz parafii MB Bolesnej w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa mgr inż. Władysław Bieda. Kierownictwo artystyczne spoczywa w rękach prof. Ireneusza Wyrwy, który jak zawsze poprzez słowo wiążące wprowadzi nas w świat muzyki.


Od dwudziestu lat wydarzenie organizuje Limanowski Dom Kultury.


Sponsorami wydarzenia są Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Restauracja "Siwy Brzeg".


Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Radio RDN Nowy Sącz, portal Limanowa.in, portal TV28


Na drugi koncert zapraszamy 16 sierpnia również na godzinę 18:45.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy