bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Odeszła śp. Janina Kalicińska - wybitna choreograf przez wiele lat związana z Limanowską "Słazą"


Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Janiny Kalicińskiej, która przez wiele lat służyła swoją wiedzą i doświadczeniem podczas Festiwalu Folklorystycznego Limanowska "Słaza". Pani Janina odeszła dziś nad ranem, w wieku 99 lat - za niespełna miesiąc mieliśmy obchodzić jej 100. urodziny.


Janina Kalicińśka urodziła się w 1920 r. w Wierzchosławicach. Jej rodzice byli przedwojennymi nauczycielami i działaczami ludowymi, przez co ich dom stale żył śpiewem, teatrem i tańcem ludowym. W 1945 roku ukończyła studia na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach. Od dzieciństwa, jak wspominała, kochała przede wszystkim balet i taniec. W 1948 r. postanowiła wyjechać do Krakowa, gdzie rozpoczęła pracę nauczyciela zajęć teatralno-tanecznych, w międzyczasie kończąc studia choreograficzne. Przez cały okres  współpracowała z młodzieżą w Krakowie i w sąsiednich powiatach, uczyła także młodzież głuchoniemą. Oprócz tańców narodowych coraz bliższe stały się jej tańce ludowe. Z czasem zaczynała opracowywać własne propozycje dotyczące folkloru tanecznego Krakowiaków Wschodnich. Prowadziła zespół Nauczycielski z Brzeska (Krakowiacy Wschodni), bazując na zapamiętanej z dawnych lat pracy terenowej i melodiach. Tradycyjne elementy stroju, obrzędów i muzyki zbierali dla niej również członkowie zespołu - nauczyciele. Janina Kalicińska potrafiła przygotować układy taneczne zarówno dla wiejskiego zespołu ludowego jak i na dożynkowe 150 par. Posiadała olbrzymie doświadczenie zarówno pedagogiczne, jak merytoryczne. Swoją niezwykłą aktywność potrafiła przekazać młodym pokoleniom choreografów i ludowych tancerzy. Była wykładowcą na Studiach Folklorystycznych w Nowym Sączu i w Poznaniu i należała do tzw. Szkoły Krakowskiej Choreografów, których duchowym i merytorycznym przewodnikiem był prof. Roman Reinfuss. Swoją wiedzą dzieliła się z wieloma zespołami regionalnymi i zespołami pieśni i tańca.*

Dla nas pani Janina wniosła nieoceniony wkład w rozwój Festiwalu Folklorystycznego Limanowska "Słaza". Po raz pierwszy zasiadła w Komisji Konsultantów Festiwalu w roku 1978 aby przez kolejne lata wspomagać nas swoją wiedzą i doświadczeniem i być wsparciem dla zespołów, które w ówczesnych czasach musiały walczyć z wieloma przeciwnościami. W sumie w jury Limanowskiej "Słazy" zasiadała aż 29 razy, ostatni raz w 2010 roku.


Śp. Janina Kalicińska w trakcie przesłuchań konkursowych Festiwalu Folklorystycznego Limanowska "Słaza"


Przede wszystkim jednak pani Janina była osobą ciepłą, życzliwą i zawsze skorą do pomocy. Za to Jej dziękujemy i taką Ją zapamiętamy.


Pogrzeb śp. Janiny Kalicińskiej odbędzie się 6 maja o godz. 15:00 na Starym Cmentarzu w Tarnowie.


*Źródło: http://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-janina_kalicinska

Fot. Archiwum Nagrody im. Oskara Kolberga

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy