Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego OFF PLUS CAMERA to jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Jest imprezą coroczną, mającą miejsce w Krakowie i organizowaną jako część miejskiego projektu Sześć Zmysłów. OFF PLUS CAMERA jest jednym z najbardziej wyrazistych wydarzeń filmowych w Europie Środkowej, dzięki zdecydowanemu skupieniu się na kinie niezależnym i promocji młodych twórców. Najważniejszym elementem festiwalu jest konkurs główny ‘Wytyczanie drogi’, w którym startuje dwanaście pierwszych bądź drugich filmów walczących o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tysięcy dolarów. Poza konkursową dwunastką, na program OFF PLUS CAMERA składają się najnowsze, entuzjastycznie przyjęte przez krytykę tytuły z międzynarodowego obiegu festiwalowego, z których większość prezentowana jest w Polsce premierowo.
OFF PLUS CAMERA to święto oryginalnych i pełnych wyobraźni dzieł filmowych w najlepszym wydaniu. Festiwal został stworzony z myślą o inspirowaniu dyskusji i wymiany poglądów. Aby oddać sprawiedliwość niezależnemu charakterowi pokazywanych na festiwalu filmów, znakomita większość projekcji festiwalowych odbywa się w małych i średnich kinach Krakowa. Od dwóch lat w cały projekt włączyła się Małopolska Sieć Kin Cyfrowych, dzięki czemu kina w mniejszych miejscowościach, takich jak Limanowa, również mogą zaproponować swoim widzom kino nietuzinkowe, którego nie zobaczą nigdzie indziej.
W tym roku zaprezentujemy państwu 8 filmów i 2 transmisje, z których jedną będzie rozmowa z Jerzym Stuhrem i Andrzejem Wajdą. Oto program festiwalu w Limanowej:
3 maja sobota godz. 19:00 – „Bad Hair” reż. Mariana Rondón – Junior bardzo chce wyprostować swoje kręcone włosy do szkolnego zdjęcia. Tą decyzją pogarsza i tak już trudne relacje z własną mamą.
4 maja niedziela godz. 19:00 – „O krok od sławy" reż. Morgan Neville – Dokument opowiadający o chórzystach i chórzystkach. Kolejne historie pokazują jak przewrotna bywa branża muzyczna, a o tym, kto zrobi solową karierę, często decyduje zwykły łut szczęścia.
5 maja poniedziałek godz. 19:30 – "Blood Brother" reż. Steve Hoover – Rocky Braat do Indii pojechał jako pozbawiony złudzeń turysta. Kiedy spotkał grupę chorych na AIDS dzieci, zdecydował się zostać. Nigdy nie wyobrażał sobie trudności, z jakimi przyszło mu się zmierzyć. Nie sądził też, że to właśnie tam znajdzie miłość.
6 maja wtorek godz. 19:30 – "The we and the I" reż. Michel Gondry – W miejskim autobusie spotykają się licealiści na progu wakacji. Cała galeria szkolnych „typów” tworzy obraz nietypowy i niezwykle kolorowy.
7 maja środa godz. 19:00 – "War Story" reż. Mark Jackson – Lee jest Amerykanką, zajmuje się fotografią wojenną i właśnie wróciła z Libii, gdzie przetrzymywana była jako zakładniczka. Kiedy pozna młodą Tunezyjkę jest to dla niej szansa na nowe życie i odgrodzenie się od demonów przeszłości.
8 maja czwartek godz. 19:00 – "Tom" reż. Xavier Dolan – Historia Toma, który po śmierci swojego partnera popada w depresję. Pewnego dnia poznaje jego rodziców, odkrywając, że nie byli oni świadomi zarówno ich relacji, a przede wszystkim orientacji seksualnej swego syna.
9 maja piątek godz. 19:00 – "Casa grande", reż. Fellipe Barbosa – Rio de Janeiro. 17-letni Jean mieszka z rodziną w tytułowym “wielkim domu”. Kiedy poznaje pochodzącą z niższej klasy Luizę, zauważa hipokryzję jego najbliższych i redefiniuje swój system wartości.
10 maja sobota godz. 19:00 – „Krytyka filmowa w dobie nowych technologii” – Eksperci podzielą się swoją wiedzą na temat wymagań rynku i jego konsumentów. Czy wszechobecność blogów krytyczno-filmowych wpływa na obniżenie poziomu oferowanej krytyki i czy “natychmiastowość” reakcji i opinii wymuszana przez krytyków w związku z narzędziami takimi jak Twitter nie odbija się negatywnie na procesie odbioru kina?
godz. 20:00 – "10.000 km" reż. Carlos Marques-Marcet – 10 000 kilometrów. Tyle dzieli Barcelonę od Los Angeles, a jednocześnie Sergiego od Alex. Plany, by założyć rodzinę, odłożone zostały o kolejny rok na rzecz zawodowej szansy, jaka otworzyła się przed kobietą. O związku na odległość zdecydowanie łatwiej jednak się mówi, niż rzeczywiście w nim funkcjonuje.
11 maja niedziela godz. 19:00 – Transmisja spotkania Camera-on z Andrzejem Wajdą oraz z Jerzym Stuhrem
Wszystkie pokazy odbędą się w Sali Kameralnej Limanowskiego Domu Kultury.
Bilety w cenie 10 zł będą do nabycia w kasie Kina KLAPS przed seansami.
ZAPRASZAMY!