bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności.


W niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Dzisiaj obchodzimy 33 rocznicę tego ważnego dla naszego kraju wydarzenia.

Limanowski Dom Kultury odpowiedział na apel Prezesa IPN i w dniu dzisiejszym przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji "Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności". Celem przedsięwzięcia jest upamiętnienie ofiar stanu wojennego – przypominamy o tych, którzy stracili życie, zostali internowani, uwięzieni, których represjonowano, inwigilowano, wyrzucono z pracy, zmuszono do emigracji, wręczając „wilczy bilet".

13 grudnia 2014 roku, o godzinie 19.30 w LDK zapłonie symboliczna świeca w geście solidarności z tymi, którzy polegli w starciach z milicją, zostali śmiertelnie pobici na komisariatach, internowanymi, a także zwykle zapominanymi zmarłymi z powodu braku opieki medycznej. Ofiary to także osieroceni, zwolnieni z pracy lub zmuszeni do emigracji z powodów politycznych.
Jest to także nawiązanie do wydarzenia gdy w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła świeca, którą na znak jedności z rodakami zapalił papież Jan Paweł II. Również prezydent USA Ronald Reagan wezwał do postawienia świec w oknach. W bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. [...]. Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić. 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy