bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Podsumowanie transgranicznych warsztatów regionalnych realizowanych w ramach mikroprojektu pt.: ” Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko – orawskiego”.


Pierwsze działanie w ramach mikroprojektu realizowanego przez Limanowski Dom Kultury w partnerstwie z Domem Kultury w Dolnym Kubinie pt.” Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko – orawskiego”  zrealizowane.

Zakończyły się bezpłatne transgraniczne warsztaty regionalne w Limanowej i w Dolnym Kubinie dla członków poszczególnych zespołów regionalnych, kapeli oraz muzyków z obu miast w tym  muzyków prezentujących muzykę pasterską.
 
Podczas warsztatów zespoły regionalne poznały i przećwiczyły tradycyjne tańce swojego regionu. Po stronie słowackiej w warsztatach udział wzięły następujące zespoły regionalne: Podroháčska foklórna skupina zo Zuberc, súbor Trnkári zo Žaškova, Polhoranka z Oravskej Polhory, Subor Goral so Suchej hory. Wśród zespołów regionalnych reprezentujących region lachowski znalazł się:  Zespół Regionalny „ Limanowianie”, Zespół Regionalny” Szczyrzycanie, Zespół Regionalny „Jurkowianie” oraz Zespół Regionalny „ Przyszowianie”.
 
Warsztaty dla strony słowackiej poprowadził Pan Karol Melek gorliwy folklorysta. Członek zespołu folklorystycznego ROVIENCA oraz śpiewającego zespołu folklorystycznego Orawy od Dolnego Kubina. Inicjator i współorganizator wielu imprez folklorystycznych, współpracujący min. przy realizacji tanecznego domu organizowanego przez Dom Kultury w Dolnym Kubinie.  Poszukiwacz literatury, publikacji i książek o tradycyjnej kulturze ludowej Słowacji, którą przekazuje pracując z zespołami regionalnymi.

Prowadzenie warsztatów po stronie polskiej powierzono Pani Lidii Czechowskiej choreografowi, wieloletniemu pracownikowi Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, wykładowcy w Studium Folklorystycznym oraz Panu Leszkowi Mordarskiemu posiadającemu niezbędną i unikalną wiedzę o muzyce pasterskiej.
 
Każdy z zespołów zgodnie z opracowanym przez choreografa programem – scenariuszem warsztatów:
- zapoznał się z pieśniami najbardziej charakterystycznymi dla swojego regionu,
- uczestniczył w krótkim wykładzie na temat autentyzmu i jego cech w tańcu,
- poznał choreografię i poszczególne elementy tradycyjnych tańców regionu ze szczególnym zwróceniem uwagi na objaśnienie układów choreograficznych dla kobiet i mężczyzn,
- odbył kilka prób choreografii z wejściami i przemiennością elementów, tak stopniowo w tempie wolnym jak i szybkim, w rytm pieśni.
 
Kapela pasterska miała zaś możliwość:
- uczestniczyć w projekcji filmu pt.”Twórcy Instrumentów Ludowych i Instrumentaliści Ziemi Limanowskiej„– będącego zapisem/dokumentacją folkloru ziemi limanowskiej opracowanym przez Pana Ludwika Mordarskiego na temat istniejących w przeszłości instrumentów pasterskich,
- zapoznać się z charakterystycznymi instrumentami jak: fujarka wielootworowa, słomcok, okaryna trąbka pasterska, trombita, rzemycek  czy też skrzypce wykorzystywanymi przez pasterzy, którzy obdarzeni słuchem muzycznym, spędzali większość czasu obcując z przyrodą i to w niej szukali rozwiązań do realizacji swych muzycznych marzeń.

Efekty warsztatów będzie można zobaczyć udokumentowane w polsko – słowackim filmie prezentującym dziedzictwo kulturowe tego regionu na którym poszczególne tańce zaprezentowane będą przy akompaniamencie kapeli/muzyki na tle pięknej przyrody..

Zapraszamy na foto relację podsumowującą realizację bezpłatnych warsztatów regionalnych, która dostępna jest w zakładce mikroprojektu na podstronie GALERIA: https://www.ldk.limanowa.pl/gm-interreg
  

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy