bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

"Polegli na polu chwały" - koncertem uczciliśmy pamięć Żołnierzy Wyklętych


W niedzielę, 28 lutego, w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury, miał miejsce koncert   w wykonaniu Orkiestry Dętej „Echo Podhala” pod dyrekcją Mariana Wrony. Był on jednym z kilku wydarzeń zaplanowanych w ramach tegorocznych powiatowo-miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wśród zebranych gości nie brakowało władz miasta Limanowa i Powiatu Limanowskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (…). Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata” – czytamy w uzasadnieniu dołączonym do projektu ustawy dot. ustanowienia święta.

W trakcie koncertu orkiestra wykonała utwory patriotyczne dedykowane żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego. Usłyszeliśmy: Marsz Podchorążego, Marsz Legionistów, Marsz wolności, Marsz Polonia, Marsz Strzelców, Marsz Benton Hall, Marsz Witaj Polsko oraz polskie pieśni wojskowe. W programie mogliśmy usłyszeć przepiękne wykonania utworów w wykonaniu Iwony Gawlak oraz Julii Bujak. Koncert poprowadził znany i ceniony w regionie konferansjer  Marian Wojtowicz.
 
Koncert był również okazją do przypomnienia jak przebiegały prace nad uchwaleniem nowego święta, kim byli Żołnierze Wyklęci, przypomniano również nazwiska części działaczy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego z Limanowszczyzny.

Bezpośrednio po koncercie na ekranie kina wyświetlony został polski dramat biograficzny pt.  „Zieja” w reżyserii Roberta Glińskiego. Film opowiadający o znanym z charyzmatycznych kazań i działalności społecznej legendarnym warszawskim kapłanie – ks. Janie Ziei, kapelanie Szarych Szeregów i współzałożycielu Komitetu Obrony Robotników. Film prezentuje wydarzenia 1977 roku, kiedy to osiemdziesięcioletni ks. Jan Zieja, zostaje wezwany na przesłuchanie. Rozmowy z funkcjonariuszem służby bezpieczeństwa staną się przyczyną retrospektywnej wędrówki po barwnym życiu księdza, prezentacji jego duchowej postawy, a także opowieścią o najważniejszych wydarzeniach polskiej historii XX wieku.


Pokazy filmu w kinie zaplanowano do 4 marca. ZAPRASZAMY!!!

 

Galeria zdjęć z koncertu na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/galerie/narodowy-dzien-pamieci-zolnierzy-wykletych-koncert

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy