bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Pozytyw zabrzmiał w limanowskiej Bazylice


27 lipca w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej miał miejsce pierwszy koncert XXI Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. Ireneusz Wyrwa zabrał słuchaczy w muzyczną podróż przez barokową Europę przy pomocy pozytywu – przenośnych organów.


Podtrzymując ponad dwudziestoletnią tradycję Limanowski Dom Kultury przygotował kolejną edycję Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej. W dwa wakacyjne wieczory miłośnicy muzyki klasycznej będą mieli okazję spotkać się z renomowanymi artystami, a klimat całemu wydarzeniu będzie nadawać z roku na rok odzyskująca swój pierwotny blask, monumentalna limanowska świątynia.


Podczas pierwszego koncertu, Bazylikę wypełniły dźwięki pozytywu – przenośnych organów, które mimo niewielkich rozmiarów posiadają niezwykle bogatą paletę brzmieniową o czym przekonali się słuchacze podczas piątkowego wieczoru.

Ireneusz Wyrwa, który od początku istnienia festiwalu jest z nim związany nie tylko jako Kierownik Artystyczny, ale również jako prowadzący każdy z koncertów, również i w ubiegły piątek wprowadził słuchaczy w świat muzyki i prezentowanych utworów. Wyjaśnił także tajniki instrumentu, z którym uczestnicy koncertu mogli dokładniej zapoznać się po występie.

Dzieła Bernardo Storace, Domenico Zipoli, Johanna Jacoba Frobergera, Bernardo Pasquini czy Johanna Adama Reinckena, które złożyły się na repertuar piątkowego wydarzenia, były starannie dobrane przez Ireneusza Wyrwę, który chciał zaprezentować nie tylko piękno muzyki barokowej, ale również możliwości pozytywu.

Galeria zdjęć z koncertu na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/261/xxi-letnie-koncerty-muzyki-organowej-i-kameralnej---muzyczna-podroz-przez-barokowa-europe


Na drugi koncert zapraszamy 24 sierpnia również na godzinę 19:00. Jego gośćmi będą dwaj wybitni polscy akordeoniści – Klaudiusz Baran oraz Rafał Grząka. Na program złożą się nie tylko oryginalne kompozycje akordeonowe, ale również atrakcyjnie brzmiące transkrypcje. Na szczególne podkreślenie zasługuje wykorzystanie przez naszych gości bandoneonu – solo i w duecie! – instrumentu niezwykle rzadko spotykanego w naszym kraju.


Honorowy patronat nad festiwalem sprawuje proboszcz parafii MB Bolesnej w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa mgr inż. Władysław Bieda. Kierownictwo artystyczne spoczywa w rękach prof. Ireneusza Wyrwy, który jak zawsze poprzez słowo wiążące wprowadzi nas w świat muzyki.

Od dwudziestu lat wydarzenie organizuje Limanowski Dom Kultury.

Sponsorami wydarzenia są Bank Spółdzielczy w Limanowej oraz Restauracja "Siwy Brzeg".

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy