bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Premiera w kinie Klaps - „Kamerdyner” na ekranie od 21 września!


Kino Klaps w Limanowej zaprasza do obejrzenia opowiedzianej z epickim rozmachem, inspirowanej prawdziwymi wydarzeniami historii splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. „Kamerdyner” od 21 września w kinie Klaps.


Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość.
Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię.
Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

„Kamerdyner” − opowieść o miłości kaszubskiego chłopaka Mateusza Krola i Marity von Krauss, to historia wielkiego uczucia w czasach zagłady. Film opowiada o zakazanej miłości na tle narastającego konfliktu między kaszubskimi i niemieckimi mieszkańcami tych ziem. Okazuje się, że miłość, nawet bardzo trudna, jest lepsza niż los, który historia postanowiła zgotować naszym bohaterom, całkowicie wobec niej bezbronnym.

Zakazana miłość, piękne krajobrazy, wielkie majątki, skomplikowani ludzie i ich losy, wielka historia w tle – to wszystko zobaczą państwo na ekranie.
 


Bilety można nabyć w kasie kina Klaps jak również za pośrednictwem strony internetowej www.ldk.limanowa.pl.

Zobacz jak wygląda nowa sala kinowa https://www.ldk.limanowa.pl/nw...

Zapraszamy!

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy