Kino Klaps w Limanowej zaprasza do obejrzenia poruszającej historii rapera Tomasza Chady – chłopaka z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. Prawdziwy i szczery do bólu w swoich tekstach, Chada ginie w niewyjaśnionych okolicznościach zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę, którą kochał. Muzyka była całym jego życiem - pasją i światem, w który uciekał, gdy rzeczywistość nie miała mu zbyt wiele do zaoferowania. Film "Proceder” od 14 grudnia na ekranie kina Klaps!
Chada był jedną z najważniejszych postaci polskiego rapu ulicznego ostatnich dwóch dekad, sprzedając kilkadziesiąt tysięcy płyt i zapisując na koncie historii tego gatunku kilka ważnych kart. Był zarazem postacią tragiczną, której drugim imieniem mogły by być: kłopoty.
Muzyka była całym jego życiem - pasją i światem, w który uciekał, gdy rzeczywistość nie miała mu zbyt wiele do zaoferowania.
Chada rapem interesował się już jako nastolatek. Mając 17 lat nagrał debiutancki utwór „W-WA miasto stołeczne", a rok później pojawił się na płycie grupy Molesta Ewenement. Od tamtej pory wydał sześć studyjnych albumów. Ostatni - zatytułowany "Recydywista" - ukazał się 1 grudnia 2017 roku. Teksty pisane przez Chadę opisują trudne życie na marginesie społecznym, kłopoty z prawem i próbie przetrwania w codzienności. W swoich utworach powołuje się na wątki autobiograficzne. "Kolekcjoner zarzutów" czy "Recydywista" to utwory, w których opowiada o sobie, o swoim konflikcie z prawem - i nie tylko.
W 2012 roku został skazany na trzy lata więzienia za napaść i pobicie. Podczas odsiadywania tego wyroku, został skazany na kolejne dwa lata za kradzież i używanie cudzego dowodu osobistego. Chada wychodził na przepustki, podczas których nagrał jedną ze swoich płyt. Z jednego takiego wyjścia nie wrócił, co skutkowało wysłaniem za nim listu gończego. W 2015 roku został doprowadzony o więzienia, a dwa lata później wyszedł na wolność. 14 marca 2018 roku raper wyskoczył z okna. Z urazem kręgosłupa trafił do szpitala w Mysłowicach. Ze względu na agresywne zachowanie został przetransportowany do szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Raper zmarł 18 marca 2018 roku. Oficjalnie przyczyną śmierci było zatrzymanie akcji serca, ale sprawa ta wciąż budzi wiele wątpliwości.
– Chada miał i ma liczne grono wielbicieli i kontynuatorów. Jego teksty bywały dosadne, ale nie była to dosadność dla samej dosadności, to były utwory bardzo osobiste i stylistycznie rozpoznawalne. Wielu raperów uczyło się na nim, do dziś ma lepszych i gorszych naśladowców, w sferze tekstowej wyznaczył żywe do dziś standardy – mówi reżyser filmu Michał Węgrzyn.
– W filmie pojawiają się także autentyczne postaci ze świata rapu, w tym obdarzony wielką charyzmą i otaczany szacunkiem Kali, który w pewnym momencie też znalazł się w niebezpiecznym świecie procederu, ale z nim konsekwentnie zerwał – zdradza Michał Węgrzyn.
W rolach głównych wystąpili: Piotr Witkowski, Kali, Antoni Pawlicki, Agnieszka Więdłocha, Małgorzata Kożuchowska, Jan Frycz, Sonia Bohosiewicz, Gabriela Muskała, Ewa Ziętek, Piotr Głowacki, Anna Matysiak. Film wyreżyserował Michał Węgrzyn, a autorem zdjęć jest Wojciech Węgrzyn.
Bilety można nabyć w kasie kina Klaps jak również za pośrednictwem strony internetowej www.ldk.limanowa.pl.
Zobacz jak wygląda nowa sala kinowa https://www.ldk.limanowa.pl/nwm/1324/kino-klaps-otwarte-w-nowym-miejscu-zapraszamy-na-ulice-lososinska-23-w-limanowej
Zapraszamy!