bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Projekcja filmu oraz spotkanie z Bogdanem Wasztylem z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Limanowski Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Auschwitz Memento zapraszają na pokaz filmu „Niezłomni pod drutami Auschwitz” 1 marca o godz. 14:30 w sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23, w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.


Stowarzyszenie Auschwitz Memento od wielu lat realizuje swoją misję, starając się przypominać o wyjątkowym doświadczeniu historycznym Polaków, jakim było zmaganie się z dwoma zbrodniczymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Opowiadają historie ważne z punktu widzenia społeczeństwa i polskiej racji stanu, takie, odnośnie których mają głębokie przekonanie, że jeśli ich nie opowiedzą, to już być może nikt tego nie zrobi. Z tej fascynacji zrodził się pomysł realizacji fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Niezłomni. Pod drutami Auschwitz” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla, który miał swoją premierę w 2013 roku.


Film dokumentuje dzielność żołnierzy „Sosienek”, którzy w czasie niemieckiej okupacji zapisali piękną kartę, a po wojnie byli prześladowani przez NKWD i UB, wreszcie ograbieni przez komunistów z bojowych dokonań, skazani zostali na zapomnienie. Oddział Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjra Jana Wawrzyczka działał przez kilka lat w pobliżu niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz. Partyzanci z „Sosienek” nieśli pomoc więźniom obozu, alarmowali świat o tym, co się w obozie dzieje i zorganizowali ok. 1/3 ucieczek z obozu.


1 marca o godz. 14:30 w sali kinowej przy ul. Łososińskiej 23 nie tylko odbędzie się pokaz filmu, ale również spotkanie z jednym z jego autorów – dziennikarzem, publicystą, dyrektorem i redaktorem naczelnym TVP Kraków, trzykrotnym zdobywcą Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tzw. polskiego Pulitzera – Bogdanem Wasztylem, który opowie o pracy nad filmem oraz książką, dokumentującymi działalność oddziału „Sosienek”.


W trakcie spotkania będzie możliwość nabycia filmu oraz książki „Niezłomni z oddziału Sosienki. Armia Krajowa wokół KL Auschwitz”.


WSTĘP WOLNY!


Zapraszamy!


Plakat opracowano o: Tło zdjęcie utworzone przez photoangel - pl.freepik.com

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy