bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Święto Dzieci Gór – zapraszamy w sobotę, 16 lipca na wyjątkowy koncert w LDK!


Limanowski Dom Kultury zaprasza na wyjątkowy koncert w ramach festiwalu Święto Dzieci Gór, który od 1992 roku nieprzerwanie jest organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury MCK Sokół w Nowym Sączu.

 

16 lipca o godzinie 17:00 na sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury będziemy gościć dwa dziecięce zespoły regionalne - CUNUNIŢA NĂZDRĂVANĂ z Satu Mare w Rumuni oraz Małych Magurzan z Łodygowic. Publiczność będzie miała wyjątkową okazję poznać muzykę, taniec i śpiew nie tylko z odległej Rumunii, ale również niedalekiej ale na pewno jeszcze nie do końca odkrytej, barwnej folklorystycznie żywiecczyzny.

 

Zespół CUNUNIŢA NĂZDRĂVANĂ pochodzi z miasta Satu Mare, stolicy okręgu o tej samej nazwie, położonej nad rzeką Samosz, w północno – zachodniej części Rumunii. Przez wieki region ten był teatrem zawieruchy wojnnej, która pozostawiła w mieście trwały ślad w postaci wieloetniczności. Zespół "Cununiţa Năzdrăvănă" powstał w 2002 roku i działa pod patronatem Stowarzyszenia Comorile Turzii (Skarby Turdy), które w ramach współpracy z kilkoma grupami tanecznymi i zespołami muzyki ludowej promuje autentyczny folklor Siedmiogrodu i północnych rejonów kraju.

 

MALI MAGURZANIE zostali założeni w 2004 roku jako grupa początkująca w ramach działającego od 1984 roku Zespołu Regionalnego "Magurzanie" z Łodygowic. Zespół działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury i reprezentuje folklor Górali Żywieckich, historycznie zamieszkujących głównie Kotlinę Żywiecką. Na festiwalowej scenie zespół zaprezentuje nam pieśni pasterskie oraz zabawy i tańce. Kierownikiem zespołu i choreografem jest Krytyna Mikociak, a kierownikiem kapeli Brygida Sordyl.

 

Festiwal Święto Dzieci Gór w swoich założeniach nawiązuje do przesłanek programowych ŚWIĘTA GÓR - przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego - pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich. Obecnie, poprzez oryginalne założenia programowe, wyróżniające festiwal nowosądecki spośród innych imprez dziecięcych o podobnym charakterze, stał się on wydarzeniem, którego znaczenie wykracza daleko poza samą ochronę i prezentację ludowej kultury.

 

Limanowski Dom Kultury, dzięki owocnej współpracy z MCK Sokół, w ramach festiwalu corocznie ma zaszczyt gościć dziecięce zespoły folklorystyczne nie tylko z Polski, ale również z zagranicy.

 

Zapraszamy do Limanowskiego Domu Kultury 16 lipca 2016 o godzinie 17:00 na ów wyjątkowy koncert.

 

 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy