bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

SZTUKAMERA - „Burza” 14 maja w kinie Klaps


Limanowski Dom Kultury i kino Klaps zapraszają na trzeci pokaz z cyklu "Teatr na ekranie" w ramach pierwszej edycji SztuKamery. "Burza" 14 maja o godz. 19:00 na ekranie kina Klaps.


"Burza" jest jedną z ostatnich sztuk Szekspira, a zarazem jedyną, w której Szekspir zachował zasadę trzech jedności: czasu, miejsca i akcji. Przedstawione wydarzenia rozgrywają się w przeciągu kilku godzin na odległej wyspie. Uznana w początkowych latach swojego istnienia za przeciętną, współcześnie coraz częściej jest doceniania i rozważana jako jedno z największych dzieł barda ze Stratford. Dawniej określano "Burzę" jako komedię, obecnie uważa się tą sztukę raczej za romans.

Prospero, książę Mediolanu, wygnany przez własnego brata, dzięki magii panuje na zaczarowanej wyspie. Za jedyne towarzystwo ma swą córkę Mirandę, ducha powietrznego Ariela i zdeformowanego potwora – niewolnika Kalibana. Prospero rozkazuje rozpętać burzę na morzu, aby statek, którym podróżuje obecny książę Mediolanu, został przygnany do brzegów wyspy. Zemsta wydaje się być w zasięgu ręki Prospera… 

Przepojona atmosferą magii i niesamowitości „Burza” jest późnym dziełem Szekspira, wyrażającym idee przebaczenia, wielkoduszności i oświecenia. Spektakl wyreżyserował Jeremy Herrin, który w 2011 roku przygotował dla The Globe uwielbiane przez publiczność „Wiele hałasu o nic”. Grający rolę Prospera Roger Allam został uhonorowany m.in. Nagrodą Oliviera dla Najlepszego Aktora, za rolę Falstaffa w obu częściach dramatu „Henryk IV” wystawionego na deskach The Globe w 2010 roku. W inscenizacji występuje też między innymi Colin Morgan, znany z roli Merlina w serialu produkcji BBC o tym samym tytule.

 

Spektakl jest z polskimi napisami.


czas trwania: 150 min


Bilety w cenie 25 zł można nabyć przed seansem w kasie kina Klaps.


Zapraszamy!

 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy