bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Walka o wolną Polskę. 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego1 sierpnia 1944 rok. Warszawa. Na rozkaz Dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, rozpoczęło się Postanie Warszawskie, które na zawsze odmieniło późniejszą historię Polski. O godz. 17:00, podczas godziny „W” Armia Krajowa stanęła do walki o wyzwolenie stolicy i utrzymanie jej przez kilka dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Dziś, 1 sierpnia 2019 r. mija 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które stanowi symbol bohaterstwa, odwagi i walki o wolność.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 (godzina "W") do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Do pierwszych walk z Niemcami doszło na Żoliborzu już ok. godz. 14.00; na Woli i w Śródmieściu Północ - ok. 16.00. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące – do 3 października.

"Polacy! Od dawna oczekiwana godzina wybiła. Oddziały Armii Krajowej walczą z najeźdźcą niemieckim we wszystkich punktach Okręgu Stołecznego" - napisano w pierwszej powstańczej odezwie, rozklejonej na ulicach stolicy.

Siły Armii Krajowej liczyły 40-45 tys. żołnierzy, zorganizowanych w ośmiu obwodach podległych Komendzie Okręgu Warszawskiego AK (Śródmieście, Żoliborz, Wola, Ochota, Mokotów, Praga, Powiat i Okęcie) oraz w oddziałach wydzielonych. Powstańcy dysponowali ok. 2,5 tys. pistoletów, 1475 karabinami, 420 pistoletami maszynowymi, 94 ręcznymi karabinami maszynowymi, 20 ciężkich karabinami maszynowymi.

Powstańcy zdobyli hotel "Victoria" przy ul. Jasnej - miejsce to wybrano następnie na kwaterę płk. Chruściela "Montera".

Żołnierze AK opanowali gmach Towarzystwa Ubezpieczeń "Prudential" (najwyższy wówczas budynek w Warszawie - 68 m wysokości) przy Placu Napoleona (obecnie Plac Powstańców Warszawy); na jego dachu zawieszono polską flagę.

Do polskiej niewoli trafił mjr Max Driske, najwyższy stopniem niemiecki oficer przetrzymywany przez powstańców.

W reakcji na wybuch powstania w Warszawie Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler powiedział: "Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy".

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Dziś z rozżaleniem wspominamy te tragiczne wydarzenia oraz oddajemy hołd polskim bohaterom walczącym o wolną i niepodległą Polskę.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy