bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Walka o wolną Polskę. 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego



1 sierpnia 1944 rok. Warszawa. Na rozkaz Dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, rozpoczęło się Postanie Warszawskie, które na zawsze odmieniło późniejszą historię Polski. O godz. 17:00, podczas godziny „W” Armia Krajowa stanęła do walki o wyzwolenie stolicy i utrzymanie jej przez kilka dni przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Dziś, 1 sierpnia 2019 r. mija 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, które stanowi symbol bohaterstwa, odwagi i walki o wolność.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00 (godzina "W") do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Do pierwszych walk z Niemcami doszło na Żoliborzu już ok. godz. 14.00; na Woli i w Śródmieściu Północ - ok. 16.00. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące – do 3 października.

"Polacy! Od dawna oczekiwana godzina wybiła. Oddziały Armii Krajowej walczą z najeźdźcą niemieckim we wszystkich punktach Okręgu Stołecznego" - napisano w pierwszej powstańczej odezwie, rozklejonej na ulicach stolicy.

Siły Armii Krajowej liczyły 40-45 tys. żołnierzy, zorganizowanych w ośmiu obwodach podległych Komendzie Okręgu Warszawskiego AK (Śródmieście, Żoliborz, Wola, Ochota, Mokotów, Praga, Powiat i Okęcie) oraz w oddziałach wydzielonych. Powstańcy dysponowali ok. 2,5 tys. pistoletów, 1475 karabinami, 420 pistoletami maszynowymi, 94 ręcznymi karabinami maszynowymi, 20 ciężkich karabinami maszynowymi.

Powstańcy zdobyli hotel "Victoria" przy ul. Jasnej - miejsce to wybrano następnie na kwaterę płk. Chruściela "Montera".

Żołnierze AK opanowali gmach Towarzystwa Ubezpieczeń "Prudential" (najwyższy wówczas budynek w Warszawie - 68 m wysokości) przy Placu Napoleona (obecnie Plac Powstańców Warszawy); na jego dachu zawieszono polską flagę.

Do polskiej niewoli trafił mjr Max Driske, najwyższy stopniem niemiecki oficer przetrzymywany przez powstańców.

W reakcji na wybuch powstania w Warszawie Reichsfuehrer SS Heinrich Himmler powiedział: "Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy".

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Dziś z rozżaleniem wspominamy te tragiczne wydarzenia oraz oddajemy hołd polskim bohaterom walczącym o wolną i niepodległą Polskę.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy