bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

"Weekend Kultury" już za nami


Od 20 do 22 czerwca w Limanowskim Domu Kultury odbył się „Weekend Kultury”, który pozwolił publiczności skosztować sztukę określaną jako „niszową” choć zdaniem organizatorów wartą pokazania i zaistnienia na stałe w programie działań LDK.

Zaczęliśmy w piątek inauguracją kolejnej odsłony „Filmowirówki’. Tym razem dzięki uprzejmości Burmistrza Miasta Limanowa część projekcji odbyła się na telebimie w Parku Miejskim. Niestety pogoda pokrzyżowała plany ale i tak fani filmu krótkometrażowego pojawili się przy Amfiteatrze gdzie ustawiony został telebim. Przez kolejne dni charyzmatyczna Zosia Zoń nie tylko prezentowała filmy ale także prowadziła warsztaty teatralne i zajmowała się przybyłymi do Limanowej gośćmi. Dzięki jej zaproszeniu widzowie „Filmowirówki” mieli okazję porozmawiać z reżyserami i scenarzystami części prezentowanych filmów. Limanowski Dom Kultury bardzo dziękuje Zosi Zoń za opiekę nad częścią filmową „Weekendu Kultury” i trzyma kciuki za jej kolejne projekty i zawodowe sukcesy.

Premiera sztuki „Rondo” była kolejną atrakcją „Weekendu Kultury”. Działający od 5 lat przy Limanowskim Domu Kultury teatr „Co się stało ?!” tym razem wziął na warsztat dzieło Bogusława Schaeffera.

Po premierze „Ronda” – reżyser przedstawienia i zarazem  opiekun działającego           pod patronatem Limanowskiego Domu Kultury Teatru „Co Się Stało?! – Janusz Michalik powiedział:

„Aktorzy  naszego teatru za sprawą premierowego spektaklu „Rondo” zdali kolejny ważny egzamin. Dramaturgiczne tworzywo Bogusława Schaeffera, które towarzyszy mi od prawie trzydziestu lat, utkane jest przez tego autora (a jednocześnie kompozytora, grafika, teoretyka i historyka muzyki) w misterną tkaninę z cieniutkich nici, pełnych  wysmakowanych dźwięków, literackich aluzji, groteski, absurdu, ironii i filozofii pomieszanej z codzienną banalną rzeczywistością. Ten konglomerat myśli, idei i znaków, ubranych przez Schaeffera w sceniczną formę, pełną zaskakujących zwrotów akcji (co bywa niezwykle atrakcyjne dla publiczności), wymaga od realizatorów schaefferowskich scenariuszy dużej wyobraźni, otwartości na inną       od klasycznej formułę teatru, alternatywnego myślenia i odwagi w poszukiwaniu nowego języka scenicznego. Aktor w teatrze Bogusława Schaeffera, oprócz ogromnej sprawności intelektualno-fizycznej, musi czasem poddać się swoistego rodzaju ekshibicjonizmowi myślowemu, pokazać swoje przeróżne – czasem śmieszne, a czasem przeraźliwe – oblicza kreowanych przez siebie postaci. To wyzwanie, któremu niejednokrotnie nie udaje się podołać zawodowym (a cóż dopiero nieprofesjonalnym) aktorom.  Tym większy zatem szacunek i podziw dla członków Teatru „Co Się Stało?!” – Beaty Chlipały, Joasi Mrózek, Agnieszki Leśniak, Zuzanny Majeran, Karoliny Kulig i Marcina Króla - którzy z roku na rok odsłaniają coraz to nowsze i ciekawsze pokłady swoich umiejętności i ukrytych wcześniej talentów aktorskich. Z powierzonego im przeze mnie – nie ukrywam, że na początku z niewielką dozą obawy o końcowy efekt – piekielnie trudnego zadania scenicznego wywiązali się znakomicie! Upewniły mnie w tym przekonaniu oklaski po prawie każdej odsłonie premierowego przedstawienia w Limanowskim Domu Kultury i entuzjastyczne wręcz przyjęcie spektaklu po finałowej scenie przez wspaniałą limanowską (i nie tylko) publiczność . To napawa mnie, ale i moich przyjaciół z Teatru i LDK, dużym optymizmem przed kolejnymi spektaklami „Ronda” i następnymi  artystycznymi projektami  tej kulturalnej placówki.”

Gratulujemy Panu Januszowi i jego podopiecznym fantastycznego występu i czekamy na kolejne odsłony jego pracy artystycznej.

Niedzielny wieczór był zamykającym „Weekend Kultury”. Na deskach sali widowiskowej wystąpiła sopranistka Pani Wiktoria Zoń – Bisztyga. Na scenie towarzyszyła jej przy fortepianie Pani Małgorzata Skopek. Sopranistka zaprezentowała arie i pieśni wybitnych kompozytorów oraz tradycyjne pieśni, nie tylko polskie. Nie obyło się bez niespodzianek w postaci gościnnego występu skrzypaczki pani Anny Król oraz spontanicznego wspólnego śpiewania z goszczącymi w LDK znajomymi z lat szkolnych pani Wiktorii oraz rodziny, która przybyła na niedzielny koncert. Sympatyczna atmosfera udzieliła się całej widowni, która razem z solistką wykonywała część utworów.

„Weekend Kultury” był imprezą prezentującą mniej popularne dziedziny sztuki, jednak  okazało w Limanowej nie brakuje fanów teatru, filmu krótkometrażowego czy muzyki klasycznej. Dziękujemy publiczności, przybyłym gościom, artystom, reżyserom, scenografom oraz Zosi Zoń, która dzięki swojemu zaangażowaniu po raz kolejny wytrwale prezentowała polski film krótkometrażowy.

Zapraszamy na kolejne wydarzenia w Limanowskim Domu Kultury.

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy