bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

XIX Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej już za nami


W wakacyjne miesiące Limanowski Dom Kultury tradycyjnie zaprosił miłośników muzyki klasycznej do Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej na Letnie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej. Podobnie jak w roku ubiegłym w dwa piątkowe wieczory gościliśmy wybitnych artystów prezentujących niezwykle różnorodny repertuar.

W piątek 15 lipca o godzinie 18:30 Limanowski Dom Kultury zaprosił na pierwszy z dwóch koncertów w ramach XIX Letnich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej. W Limanowskiej Bazylice wystąpią Jadwiga Postrożna, z pochodzenia limanowianka, aktualnie solistka Opery Wrocławskiej. Wykonała ona z towarzyszeniem organowym Katarzyny Neugebauer-Jastrzębskiej szereg pieśni napisanych do biblijnego tekstu Ave Maria, który od wieków nieprzerwanie inspiruje kompozytorów na całym świecie oraz duet dudziarza Lindsaya Davidson i harfistki Ireny Czubek – Davidson. Duet zaprezentował muzykę szkocką i celtycką.

 

Kolejnym koncertem, który odbył się w ramach wydarzenia był koncert "W drodze na Świętą Górę. Pieśni pątników do Mateczki Najjaśniejszej idących". Odbył się 26 sierpnia, a limanowską bazylikę wypełniły dźwięki utworów powstałych z myślą o pątnikach pielgrzymujących do sanktuariów maryjnych. Troje wybitnych artystów – śpiewająca sopranem Katarzyna Wiwer, harfistka Irena Czubek-Davidson oraz multiinstrumentalista Aleksander Tomczyk – wprowadzili słuchaczy w wyjątkową atmosferę historycznych pieśni zaczerpniętych ze słynnej średniowiecznej Czerwonej Księgi (Llibre Vermell) przechowywanej w katalońskim klasztorze Montserrat, utworów Hildegardy z Bingen, a nawet pieśni tradycyjnych, w tym również polskich, zarówno w brzmieniu oryginalnym, jak i w opracowaniach kompozytorów XX-wiecznych.

Organizatorzy dziękują Dyrektorowi Artystycznemu Panu Ireneuszowi Wyrwie za owocną jak zawsze współpracę przy organizacji wydarzenia. Podziękowania składają również na ręce artystów i publiczności, która przybyła do limanowskiej bazyliki.

Honorowy patronat nad festiwalem sprawował proboszcz parafii MB Bolesnej w Limanowej ks. prałat dr Wiesław Piotrowski oraz Burmistrz Miasta Limanowa mgr inż. Władysław Bieda

Galerie zdjęć z koncertów :
https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/181/xix-letnie-koncerty-muzyki-organowej-i-kameralnej---15-lipca-2016
https://www.ldk.limanowa.pl/gmw/187/xix-letnie-koncerty-muzyki-organowej-i-kameralnej---26-sierpnia-2016

 

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy