bip logo

Naciśnij [ESC] aby zamknąć, [ENTER] aby szukać

Wróć

Zostań w domu z kulturą – filmowe propozycje dla dorosłych


Wychodząc naprzeciw dzisiejszej trudnej sytuacji Limanowski Dom Kultury przygotował cykl artykułów, w których znaleźć będzie można ofertę kulturalną na czas kiedy nie mamy możliwości korzystać z kultury w inny sposób jak tylko z domowego zacisza. W natłoku oferty  łatwo się zagubić dlatego też postaramy się przybliżyć te programy, filmy, seriale i inne rozwiązania, które naszym zdaniem najbardziej zasługują na zwrócenie swojej uwagi.
 
 
Obecna sytuacja spowodowała, że większość instytucji kultury przeniosła swoje działania do sieci. Na wywołany epidemią przymus zamknięcia wszystkich miejsc, w których można było obcować z kulturą zareagowali również dystrybutorzy filmowi, którzy nie mogąc wyświetlać swoich filmów w kinach postanowili niektóre premiery przenieść na platformy streamingowe.
 
 
Oto lista filmów, które warto obejrzeć i miejsc, gdzie warto szukać:
 
 
1. „Emma”, „Niewidzialny człowiek”, „The Hunt”
 
Studio Universal Pictures postanowiło, że od 20 marca ich ostatnie premiery, czyli „Emma”, „The Hunt” i „Niewidzialny człowiek” będzie można obejrzeć na kilku portalach VOD. Produkcje te będą dostępne m.in. w serwisach Amazon i iTunes w standardowej rozdzielczości HD z dźwiękiem Dolby Digital 5.1, za opłatą ok 19,99$. Niestety filmy będą dostępne jak na razie jedynie w wersji angielskiej, niemniej jednak warto śledzić wszelkie wiadomości ze studia Universal odnośnie rozszerzenia oferty na inne kraje.
 
 
2. „Sala samobójców: Hejter” i „W lesie nie zaśnie nikt”
 
Śladem studia Universal poszli polscy dystrybutorzy. Na portal player.pl możemy obejrzeć najnowszy film Jana Komasy „Sala samobójców: Hejter”, który swoją premierę miał na kilka dni przed zamknięciem kin. Od dzisiaj możemy również zobaczyć pierwszy polski slasher „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, który producenci postanowili wypuścić w serwisie Netflix. Film początkowo miał mieć swoją premierę w terminie późniejszym, ale producenci postanowili, że udostępnią go jednak publiczności wcześniej: „to dla nas ważny i wyjątkowy krok, pozwalający przedstawić ten pełen grozy i humoru obraz w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego polskim odbiorcom, którzy od dłuższego czasu wyrażali swoje zainteresowanie tą produkcją" — brzmi oświadczenie producenta.
 

3. „Królestwo”
 
Z okazji pierwszego dnia kalendarzowej wiosny dystrybucja M2Films postanowiła bezpłatnie udostępnić jeden z najpiękniejszych filmów przyrodniczych ostatnich lat, „Królestwo”. Film twórców dokumentalno-przyrodniczych hitów „Mikrokosmos” i „Makrokosmos” jutro i w niedzielę będzie dostępny bezpłatne w serwisie vod.pl. Gorąco polecamy!
 

4. Ninateka
 
Bogatą ofertę filmów fabularnych i dokumentalnych możemy znaleźć na stronie ninateka.pl, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Wszystkie materiały zamieszczone w Ninatece są bezpłatne. To ponad 7000 darmowych plików audio i wideo. Dostęp do nich nie wymaga logowania. Wszystkie materiały są całkowicie wolne od reklam. Możemy tu znaleźć klasykę polskiego kina, ale i nowsze produkcje polskie jak i zagraniczne takie jak „Over the limit” czy „Jestem mordercą”. Dodatkowo codziennie o godz. 20:00 na stronie rozpocznie się transmisja wybranego filmu fabularnego, dokumentalnego lub spektaklu.
 

5. filmpolski.pl
 
Oferta filmów krótkometrażowych i etiud została przygotowana przez portal filmpolski.pl. Znajdziemy tu dzieła wielkich polskich twórców jak Andrzej  Wajda czy Krzysztof Kieślowski.
 
6. Repozytorium cyfrowe
 
Warto zapoznać się również z ofertą Repozytorium cyfrowego. Liczne filmy fabularne i dokumentalne, które się tam znajdują na co dzień próżno szukać w ofertach stacji telewizyjnych. Tymczasem nic tak nie poprawia nastroju jak stare komedie z Eugeniuszem Bodo w roli głównej.
 
7. Nowe Horyzonty
 
Dla osób, które lubią kino bardziej artystyczne polecamy filmy dystrybuowane przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, które można obejrzeć na portalach vod.pl czy cineman.pl. Są to m.in. „Ága”, „Lato 1993”, „Nie jestem czarownicą” czy „Girl”. Filmy te polecamy też szczególnie starszej młodzieży, bo często poruszają one tematów szczególnie ważnych dla osób dojrzewających i wkraczających w dorosły świat.
 

8. A co tam w telewizji?
 
Wybraliśmy dla was także najciekawsze naszym zdaniem propozycje filmowe, które będzie można obejrzeć w nadchodzący weekend w telewizji:
 
Piątek, 20.03
- Tanna – ATM Rozrywka, godz. 18:00 – niezwykły obraz opowiadający historię pary kochanków z wulkanicznej wyspy Tanna chcących być razem na przekór woli plemiennej starszyzny
- Kevin sam w domu – Polsat, godz. 20:00 – na poprawę humoru
- Dziedzictwo Bourne’a – TVN, godz. 22:30 – dla lubiących poczuć dreszcz emocji i sceny pełne nagłych zwrotów akcji
- Kingsajz – Super Polsat, godz. 22:30 – na kultowe polskie komedie zawsze jest okazja
 
Sobota, 21.03
- Lapońska odyseja – ATM Rozrywka, godz. 9:00 – komedia z typowo skandynawskim humorem
- Wolny strzelec – TVP Kultura, godz. 20:00 – thriller ze znakomitą rolą Jake’a Gyllenhaala
- Harry Potter i Więzień Azkabanu – TVN 7, godz. 20:00 – zawsze dobra rozrywka
- Notting Hill – TVN, godz. 20:00 – urocza komedia z niezastąpionym Hugh Grantem
- Creed: Narodziny legendy – TVP 1, godz. 21:35 – nie tylko dla fanów Rocky’ego
- Pluton – TVP 1, godz. 23:55 – klasyka kina wojennego, którą trzeba obejrzeć
 
Niedziela, 22.03
- Żandarm z Saint-Tropez – TV Puls, godz. 14:00 – Louis de Funès zawsze w formie
- Królewna Śnieżka – TVN, godz. 15:50 – komediowe podejście do klasyki baśni
- Hobbit: Pustkowie Smauga – TVP 2, godz. 20:00 – przenieśmy się jeszcze raz do Śródziemia
- Bodyguard zawodowiec – TV Puls, godz. 20:00 – Ryan Reynolds i Samuel L. Jackson w akcji
- Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły – TVN 7, godz. 20:00 – świetna rozrywka na każdym poziomie
- Na skraju jutra – TVN, godz. 21:30 – science-fiction na wysokim poziomie
- Czas apokalipsy – TV 4, godz. 22:20 – poruszający obraz Francisa Forda Coppoli
- Bardzo poszukiwany człowiek – TVP 2, godz. 22:45 – jeden z ostatnich obrazów z udziałem Philipa Seymoura Hoffmana
 

Spędźmy ten trudny czas filmowo. Nadróbmy zaległości, obejrzyjmy ponownie nasze ukochane produkcje i wymieniajmy się opiniami bo czas spędzony w domu nie musi być nudny!

Nasze projekty

Partnerzy i organizatorzy